Modern hayat stresi saç döküyor

Modern hayat stresi saç döküyor

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırma sonucuna göre 2011 yılında Türkiye’de saç dökülme problemiyle karşı karşıya kalan erkek oranı yüzde 35,7 iken 2012 yılında bu oran yüzde 39,3’e yükseldi.

Saç dökülmesine karşı ürünler geliştiren Biota Laboratuvarları’nın Bioxcin markası için yaptırdığı araştırma ülkemizde yetişkin her 10 erkekten dört tanesinin saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olduğunu çıkardı. Uzmanlara göre bunun en büyük nedenleri ise stres ve saç bakımı için bilinçsiz kullanılan kozmetikler.


Bağımsız araştırma şirketi Akademetre tarafından gerçekleştirilen ve 18 yaş üstü erkekler üzerinde yapılan saç dökülmesine yönelik tüketici araştırma sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre Türkiye’de saç dökülmesi yaşayan erkeklerin oranının geçtiğimiz seneye göre artarken yetişkin her 10 erkekten 4 tanesi saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyor.


12 şehirde toplam 1270 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını değerlendiren Biota Laboratuvarları Ar-Ge Direktörü Dr. Özden Kasımoğulları bu artışın en büyük sebeplerinden birinin modern yaşamın getirdiği stres yükü olduğunu belirtti.

Dr. Kasımoğulları, “Genetik ve dönemsel dökülmelerden sonra stres nedeniyle ortaya çıkan yeme bozuklukları ve antidepresan ilaç kullanımları da saç dökülmelerine neden olur ya da dökülme şiddetini arttırır. ” diye konuştu.  Ayrıca yeni modern yaşam ile birlikte eskiye göre görünümüne daha çok özen gösteren erkeklerin yanlış kullandıkları kozmetik ürünlerin de saç dökülmelerini tetiklediğini söyleyen Dr. Kasımoğulları, bu nedenle saç sağlığının korunması adına mümkün olduğunca bitkisel ve bilimsel olarak faydası kanıtlanmış eczane ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı.


Doğudan batıya saç dökülmesine karşı hassasiyet artıyor...

Aynı araştırmaya göre çıkan bir diğer ilginç sonuç ise ülkemizde erkeklerin saç dökülmesine karşı hassasiyetinin doğudan batıya gidildikçe artması oldu. Buna göre Ege bölgesinde saç dökülmesini sorun eden erkeklerin oranı Ege Bölgesi’nde yüzde 60,2 iken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu oran yüzde 30,8’e düşüyor. Bu sonucun tek istisnası ise Karadeniz Bölgesi’nde görülüyor. Çünkü Doğu Karadenizli erkeklerin yüzde 42,7’si saç dökülmesini sorun ederken, Batı Karadenizli erkeklerin sadece yüzde 18,5’i saç dökülmesi problemi yaşıyor. Nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da ise bu oran yüzde 40,1 ile Türkiye ortalamasına yakın çıkıyor.Bölgeler arasındaki bu farklılıkların normal olduğunu belirten Dr. Özden Kasımoğulları “Kent hayatının daha yaygın olduğu bölgelerin erkekleri bakımına daha özen gösteriyor ve buna bağlı olarak da dökülen saçlara olan hassasiyet de artıyor.” diye konuştu. Kasımoğulları, son olarak özellikle Ege Bölgesi’nde ki oranın yüksekliğinin dikkat çekici olduğunun ve bu bölgede ki erkeklerin diğer bölgelere oranla bakım ürünleri kullanmaya daha yatkın olduklarının altını da çizdi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS