Trabzonspor'u UEFA seçmemiş!

Trabzonspor'u UEFA seçmemiş!

UEFA'nın Fenerbahçe'nin Şampiyon Ligi'nden çıkarılmasının ardından Trabzonspor'un lige alınması kararını kendisinin vermediği öne sürüldü.

Vatan gazetesinin haberine göre  UEFA Fenerbahçe'nin yerine Trabzospor'un Şampiyonlar Ligi'ne dahil edilmesiyle ilgili TFF'ye bir bilgi notu göndererek Şampiyonlar Ligi statüsünün 2. maddesinin 7 ve 10. ek maddelerine dikkat çektiği ve‘Sizin uygulamanıza paralel hareket edilmiştir’ ifadesini kullandığı öne sürüldü.


F.Bahçe’nin Futbol Federasyonu tarafından Devler Ligi’nden men edilmesinden hemen sonra UEFA yaptığı resmi açıklamayla F.Bahçe’nin yerine Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne dahil ettiğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın hemen ardından TFF karşı bir duyuru yapmış ve Trabzonspor’un Devler Ligi’ne gitmesi kararının UEFA’ya ait olduğunu söylemişti.

Ayrıca dönemin federasyon başkanı Mehmet Ali Aydınlar iki ayrı tarihte düzenlediği basın toplantılarında net bir biçimde “Trabzon’u biz göndermedik” demişti.


Tüm bu gelişmeler üzerine süreci yakından takip eden ve hukuki sorun yaşamak istemeyen UEFA, TFF’ye bir bilgi gönderdi.

Şampiyonlar Ligi statüsünün 2. maddesinin 7 ve 10. ek maddelerine dikkat çeken ve “Statünün yer değiştirme kriteri dikkate alınmış ve sizin uygulamanıza paralel hareket edilmiştir” diyen UEFA, böylece TFF’ye “F.Bahçe’yi göndermeyerek Trabzon’un yolunu açtın” demeye getirdi.


Madde 2.07: “Bir kulüp şampiyonaya kendisi katılmak istemez ise aynı federasyona bağlı hiçbir kulüp yerini alamaz.”


Madde 2.10: “Ülkesinde en iyi performans gösteren 2. takım, şampiyonaya kabul edilmeyen kulüp yerine yerleştirilir.”


Talimat ne diyor?


Trabzonspor’a Şampiyonlar Ligi’ne direkt gitme hakkı tanıyan UEFA statüsünün ilgili 2. maddesi şöyle:


Madde 2.07:


Eğer organizasyona katılmaya hak kazanmış bir kulüp bunu istemez ise aynı federasyona bağlı hiçbir kulüp turnuvaya alınamaz ve UEFA kupalarına katılma listesinde o duruma göre değişikliye gidilir.


Madde 2.10: Yer değiştirme kriterlerine göre, ülkesinde en iyi performans gösteren 2. takım, şampiyonaya kabul edilmeyen kulüp yerine yerleştirilir. Giriş listesi UEFA kulüpleri için yürürlüğe konulur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS