"UEFA'dan Fenerbahçe'ye şartlı ceza" iddiası

"UEFA'dan Fenerbahçe'ye şartlı ceza" iddiası

Gözler UEFA’nın 20 Haziran’da açıklanması beklenen şike kararında. İddialara göre “şike sahaya yansımadı” diyen Tahkim nedeniyle UEFA şartlı tahliye kararı verebilir.

Futbol kamuoyu UEFA'nın vereceği karara odaklandı. Herkes gelecek olası bir cezadan endişe duyuyor, ancak iddia edilen şike ve teşvik girişimlerinin sahaya yansımaması nedeniyle cezaların ertelenmesi de söz konusu.

Tahkim’in, şike ve teşvik iddialarına yönelik olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) hazırladığı raporu onamasının ardından gözler UEFA’ya çevrilmişti. Tahkim Kurulu’nun gerekçeli kararını, UEFA’ya gönderdiği bildirildi. Fenerbahçe ve Türk futbolunu yakından ilgilendiren bu kararın, Haziran’ın 20’sinde açıklanacağı öne sürüldü. Futbol kamuoyunda ise Fenerbahçe’nin de içinde bulunduğu bazı kulüplere ceza geleceği yönünde görüşler ağırlık kazanmaya başladı. Ancak UEFA’nın uygulayacağı yaptırımlar arasında ‘cezanın tecili’ maddesi de bulunuyor.

Direkt men yerine, ceza erteleme

Bu madde şu anlama geliyor: Tahkim’in onadığı kararda ‘Şike ve teşvik girişimleri sahaya yansımadı’ ibaresinin yer alması nedeniyle, UEFA, Fenerbahçe ve adı geçen diğer kulüpleri Avrupa kupalarından direkt olarak men etmek yerine, cezalarını erteleyebilir. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, adı geçen kulüpler 3-5 yıl içerisinde aynı suçu tekrar işlerse ya da girişimde bulunursa alacakları cezalar katlanır.

Haziran duruşmaları beklenebilir

Öte yandan UEFA’nın vereceği nihai karar için, şike ve teşvik iddialarına yönelik davanın, 26-29 Haziran tarihleri arasında yapılacak duruşmalarını da bekleyebileceği öne sürüldü. Bu durumda, verilecek kararın tarihi haziran ayının son günlerine kadar sarkabilir. Öte yandan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın avukatları, 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, ‘Davayı genişletme’ talebinde bulunmuştu. Bu talebin kabul edilmesi durumunda, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan soruşturma ve bunun devamındaki dava sürecinin daha da uzayabileceği ifade ediliyor.

Savcı Berk’in yetkisi alındı

3 Temmuz 2011 tarihinde, şike ve teşvik iddialarına yönelik başlatılan soruşturmada dikkat çekmişti Mehmet Berk ismi... Şike davasıyla özdeşleşen Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Berk’in imzasının bulunduğu iddianame de, birçok çelişkiyi barındırdığı öne sürülerek aylar boyunca tartışma konusu olmuştu. Dün, HSYK (Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu) Kararnamesi ile şike soruşturmasına da bakan Savcı Mehmet Berk’in özel yetkilerinin alındığı açıklandı. Berk, İstanbul Küçükçekmece Başsavcı vekili olarak atandı.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS