Bursaspor Başkanı'ndan sert çıkış

Bursaspor Başkanı'ndan sert çıkış

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, PFDK tarafından verilen 2 resmi müsabakayı seyircisiz oynama cezasını eleştirerek "Sahaya yansımayan şike, şike olarak değerlendirilmedi de sahaya yansımayan iki kişinin kavgası ile sahamızda Fenerbahçe ve Kasımpaşa maçları seyircisiz oynatılarak nasıl bir sonuca ulaşılmak isteniyor?" değerlendirmesinde bulundu.

Yazıcı, kulübün resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, TFF Disiplin Kurulu'nca Bursaspor'a iki maç iç sahada seyircisiz oynama cezası verildiğini belirterek, "Bu haksız, hukukun temel ilkelerini çiğneyen karara karşı tahkim kuruluna müracaat edileceğini açıkladıklarını" hatırlattı.

"Anadolu'dan çıkan son şampiyon kulüp olarak TFF tarafından uygulanan 'rekabette eşitlik' kurallarını alt üst eden, medya izlenme oranlarına göre hak
dağıtan kuralları, yani kuralsızlıkları çeşitli defalar olgun ve basiretli üslupla türlü platformlarda dile getirdiklerini" ifade eden Yazıcı, "Ancak, dile getirilen bu açık haksızlıkların seçilmiş yetkililer tarafından "çaresizlik ve vurdumduymazlıkla" bugüne kadar nazarı dikkate alınmadığını" öne sürdü.

Kulüp olarak TFF'nin yanlı tutum ve uygulamalarıyla son örnekte olduğu gibi ağır ceza uygulamalarına muhatap olduklarını belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

"TFF'nin kulübümüze karşı yanlı uygulamaları diğer takımlara uygulanmamaktadır. Nitekim takımınızın en büyük gücü seyirci olduğu halde, bizi seyirciden mahrum etmek amacıyla 6 Eylül Cumartesi günü müsabakamız saat 17.00'de oynanmıştır. Bu saatte taraftarımızın çoğunluğunun Bursa'nın sanayi şehri olması, taraftarların çoğunluğunun çalışan kesim olması nedeniyle stada takımlarını desteklemeye gelemeyeceği açıktır. TFF, aynı uygulamayı şampiyon olmuş diğer takımlara acaba yapabilecek midir? Kış saati uygulaması ile cumartesi günü saat 16.00 itibarıyla acaba şampiyon olmuş hangi takımın müsabakasını kendi evinde oynatabilecektir, oynatamayacaktır. TFF Disiplin Kurulu tarafından takımımıza sadece bir-iki taraftarın neden olduğu, olay yerinde diğer taraftarlarca
bastırılan tribün olayı gerekçe gösterilerek iki maç seyircisiz oynama cezası verilmiştir. Bu ceza son derece ağır olup bizi seyircimizden mahrum etmeye yöneliktir. Kim olduğu belli olmayan bir kişi tarafından münferit olarak gerçekleştirilen provokatif eylem neticesinde kulübümüzün bu denli ağır bir ceza alması maalesef TFF'nin yanlı, adil olmayan, rekabette eşitsizlik yaratan, hukuka aykırı tutum ve davranışının açık bir göstergesidir."

-"TFF'nin şimdi bizden bunun acısını çıkardığını düşünüyorum"-

Kulüp olarak "Münferit olsa da tribünde yaşanan bu tarz olayları nefretle kınadıklarını ve benzer bir durumun gerçekleşmemesi için maddi manevi tüm önlemleri, emniyet güçleriyle birlikte almaya özen gösterdiklerini" kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti:

"Bursaspor'a uygulanan bu tür bir cezalandırma anlayışı, 'cezada şahsilik' prensibinin açık ihlalidir. Sahaya yansımayan şike, şike olarak değerlendirilmedi de sahaya yansımayan iki kişinin kavgası ile sahamızda Fenerbahçe ve Kasımpaşa maçları seyircisiz oynatılarak nasıl bir sonuca ulaşılmak isteniyor? Devlet büyüklerimiz bile suç ve cezada şahsilik prensibini spor dünyası için sürekli dillendirirken, şike soruşturmasında bile TFF kararlarında bu anlayış açıkça vurgulanmış iken bu açılım ve gelişmeye neden konu Bursaspor olunca kapalı kalınmaktadır? TFF yönetimini göreve başladıkları andan itibaren haklı endişelerimiz ile desteklemeyen kulüp olarak TFF'nin şimdi bizden bunun acısını çıkardığını düşünüyorum. Bu itibarla Bursaspor olarak kulübümüze yapılan tüm haksız uygulamalara karşın başından itibaren sergilediğimiz haklı dik duruşumuza devam edeceğimizi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS