Recep Ankaralı Olimpiyat'ta görev yapacak

Recep Ankaralı Olimpiyat'ta görev yapacak

Bu yıl Londra'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 2012 Olimpiyat Oyunları'nda basketbol branşında FIBA kokartlı uluslararası basketbol hakemi Recep Ankaralı da görev alacak.

Son yıllarda büyük bir yükseliş gösteren Türk hakemliğinin başarılı ismi Recep Ankaralı'nın Olimpiyat Oyunları'na atanması ile zirveye ulaştı.

Geçtiğimiz sezonlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile uluslararası birçok kulüpler arası müsabakalarda başları ile görev yapan Türk hakemleri uzun yıllar sonra tekrar Olimpiyat Oyunları'nda görev yapacak.

İlk kez 1948 yılında yapılan Olimpiyatlar'da görev yapan ilk Türk hakemi Naili Moran'dan sonra, Turgut Atakol ve Hüsamettin Topuzoğlu ile birlikte Recep Ankaralı, Olimpiyat Oyunları'nda görev yapacak dördüncü Türk hakemi olarak tarihe geçti.

Son Dünya Şampiyonası'nda Murat Biricik ve Recep Ankaralı, sonrasında son yapılan Avrupa Şampiyonası'nda düdük çalan Emin Moğulkoç ve Murat Biricik ve 2-7 Temmuz tarihleri arasında Karakas'ta düzenlenecek olan Erkekler Olimpiyat Elemeleri Turnuvası'nda görev yapacak olan Rüştü Nuran ile birlikte Recep Ankaralı'nın da görevlendirilmesi, Türk hakemliğinin gelmiş olduğu noktanın önemli göstergesi olurken, genç hakemler için de önemli bir motivasyon kaynağı oldu.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Metin Şahin de Türk basketbol hakemliğinin son yıllarda önemli bir aşama kaydettiğini ifade ederek, "Türk basketbol hakemliği son yıllarda gösterdiği büyük aşama ve üstün performans nedeniyle, hakemlerimiz, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Olimpiyat Oyunları elemeleri gibi dünyada her büyük organizasyonda görev almaktadır. Bunun en güzel örneği ise Recep Ankaralı'ya Londra Olimpiyat Oyunları için gelen davettir. Bu Türk basketbolu ve hakemliği için gurur verici bir davettir. MHK ve hakemler olarak bundan büyük bir sevinç duyuyoruz. Kendisi, gösterdiği dirayetli yönetimini Londra'da da gösterecektir. 60 yıl önce Olimpiyat Oyunları'nda basketbol hakemimizin katıldığını, son olarak 36 yıl önce yeniden davet yapıldığını hatırlarsak, Recep Ankaralı'ya gelen davetin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görüyoruz" dedi.

2012 Olimpiyat Oyunları için davet alan Recep Ankaralı ise çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek, "Tarafıma yapılmış olan bu davet, Türk basketbolunun gelmiş olduğu başarı çizgisinde, Türk hakemliğinin de aynı noktaya gelmiş olduğunun önemli bir göstergesidir. Bundan sonraki hedefimiz bu tür görevlerin sürekliliğini sağlamaktır. Böylesine onur verici bir davet aldığım için mutluyum. Londra'da Türk hakemlerini ve Türk hakemliğini en iyi şekilde temsil edeceğim. Federasyonumuzun hakem eğitimleri için yapmış olduğu çalışmalar, bu noktaya gelmemizdeki en önemli etkenlerden biri. Bundan sonraki yıllarda da birçok hakemimizi, bu noktalarda göreceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS