12 Dev Adam'ın başına Tanjevic geçiyor

12 Dev Adam'ın başına Tanjevic geçiyor

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nda Orhun Ene ile yolların ayrılmasının ardından Bogdan Tanjevic 2013 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarında takımın başında görev alacak. Bu arada Kerem Tunçeri ve Ömer Onan A milli takımdan aflarını istedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu, başantrenör Orhun Ene'nin yerine Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında Bogdan Tanjevic'in görev almasına karar verdi.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tanjevic'in 2013 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarında takımın başında görev alacağını söyledi.

Erdenay, Orhun Ene'nin bırakmasıyla antrenör arayışı içine girdiklerini belirterek, "Şampiyonanın eleme maçları yakın zamanda olacak. Bu bakımdan takımı çok iyi tanıyan ve bilen Tanjevic elemeler boyunca takımın başında olacak" dedi.

Antrenör arayışlarının uzun süreli olduğunu kaydeden Harun Erdenay, "Bir iki aday ile görüşmelerimiz oldu. Ancak kendileriyle anlaşamadık. Milli takım antrenörü olmak kolay değil. Kulüp takımı da çalıştırmak istiyorlar. Bizim şu an için anlaşma konusunda uzun zamanımız yoktu. Yeni bir antrenörle anlaşmak için elemeler bittikten sonra görüşmeler yapacağız. Elemeler bittikten sonra bu konuları tekrar gözden geçireceğiz" diye konuştu.

Görüştükleri diğer isimlerin kim olduğu yönündeki soruyu ise Harun Erdenay, şu şekilde yanıtladı:

"Ettore Messina gündemimizde vardı. Ancak bunun için Messina'nın Türkiye'de bir takım çalıştırması gerekiyordu. Milli takım olması için bunun gerçekleşmesi lazımdı. Türkiye'de herhangi bir takımla anlaşamayınca o iş olmadı. Bunun dışında bir iki isim daha vardı. En güçlüsü Messina'ydı. Bunlar olmayınca takımı çok iyi tanıyan ve bizi dünya ikincisi yapan Tanjevic, eleme maçlarında görev alacak. Gelinen süreçle ilgili bilgilendirme önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek basın toplantısıyla yapılacak."

-"Kerem Tunçeri ve Ömer Onan affını istedi"-

Kadroda yer alacak oyuncularla ilgili bilgilendirmenin de yapılacak basın toplantısıyla duyurulacağını kaydeden Erdenay, tecrübeli oyuncular Kerem Tunçeri ve Ömer Onan'ın ise takımdan aflarını istediklerini belirterek, "Uzun süredir oynuyorlardı. Aflarını istediler" dedi.

Bu arada A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu maçlarını ağustos ve eylül aylarında oynayacak.

Elemelerde F Grubu'nda yer alan milliler, bu grupta İtalya, Çek Cumhuriyeti, Belarus ve Portekiz ile mücadele edecek. İlk maçını 18 Ağustos'ta Belarus ile yapacak A Milli Takım, grup maçlarını 11 Eylül'de Çek Cumhuriyeti ile yapacağı karşılaşmayla tamamlayacak.

Milli takımın başına bir kez daha geçen Tanjevic, millilere en büyük başarıyı yaşatmıştı. Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda milli takımı finale taşıyan tecrübeli başantrenör, ABD karşısında alınan yenilgi sonrası elde ettiği ikincilikle büyük bir başarıya imza atmıştı.

Tanjevic, milli takımda son olarak teknik koordinatör olarak görev aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS