"Bu maç fırsat olabilir"

"Bu maç fırsat olabilir"

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Antrenörü Sedat İncesu, yaşanan tribün olayları nedeniyle yarıda kalan Galatasaray-Beşiktaş RMK Marine maçının, bu tip eylemleri önleme açısından bir fırsat olabileceğini söyledi.

Dün oynanan müsabaka hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sedat İncesu, Beşiktaş'ın taraftar grubu "Çarşı" ve Galatasaray'ın taraftar grubu "Ultraslan" ile görüşeceğini belirterek, "Telefonuma 'O seni suçluyor, bu seni suçluyor' diye mesajlar geliyor. Artık geçmiş olsun. Önemli olan bundan sonra ne
yapılacağı. Hatta gelin bunu bir fırsat olarak değerlendirelim. Benim niyetim bu. Gerekirse kendi taraftarımı karşıma alırım. Ben 'Çarşı'ya gidip, 'Gelin maçı beraber izleyelim. Bizim çocuklar bunu hak ediyor' demeye hazırım. Aynı şekilde 'Ultraslan'ın koordinatörü Oğuz Altay'a da gideceğim. İkişer ikişer de olsa bu
maçı birlikte izleteceğim. Ben elimi taşın altına koyarak bu adımı atmaya hazırım. Üzerime düşen görevi yapacağım" diye konuştu.

-"Bu iki kulüp, satranç oynasa bile olay çıkar"-

İki kulüp taraftarları arasında adım adım ilerleyen bir gerilim olduğunu savunan İncesu, "Bu olay adım adım geliyordu. Geçtiğimiz sezonlarda sahaya yansımış olmasa da otobüs duraklarında karşılaşan taraftar grupları arasında hep problem çıktı. Bununla ilgili belli girişimlerde bulundum ama bir yolunu bulamadım. Bu bütün ülkemizin problemi. Dün bir olay yaşandı. Bu olayın yaşanmasının en önemli sebebi; kimsenin engelli maçında böyle bir şeyin olmasını beklememesi. Branşlar ne olursa olsun işin içine Galatasaray ve Beşiktaş gibi iki büyük kulüp girince, satranç oynasalar bile mutlaka olay çıkar" şeklinde konuştu.

-"İnsanlar, hep bizi suçluyor"-

Yaşanan olaylardan sonra insanların hep birbirini suçladığını kaydeden Sedat İncesu, bu problemlerin çözülmesinde herkese görev düştüğünü aktardı.

Galatasaray Kulübü olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya çalıştıklarını anlatan İncesu, "İnsanlar, bizi suçluyor. Aslında herkes birbirini suçluyor. Toplum olarak bu bizim suçumuz. Güvenlik güçleri, yöneticiler, taraftarlar, antrenörler ve medya olarak hepimizin bunda suçu var. Biz kendi evimizin önünü
temizlemek istiyoruz. Gelin bizim mücadelemizi ortak olun. Bizim engelli olmayanlara öğretecek çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum. Biz kendi üzerimize
düşeni yapalım. Bütün takımlar olarak birbirimize birer adım atalım" ifadelerini kullandı.

-"İki tarafa da kıyamıyorum"-

Yıllardır, dün yaşanan olaylar gibi durumların olmaması için mücadele ettiğini anlatan İncesu, iki taraftan da insanların canının yanmasını istemediğini belirterek şöyle konuştu:

"Dün kendi taraftarımdan tepki almak pahasına, gerekirse iki tarafı da salondan çıkarılabileceğimizi söyledim. Dün sahada en son eşimi ve çocuğumu almaya gittim. İki tarafa da kıyamıyorum. Bunun mücadelesini yıllardır yapıyorum. Maç bitince yöneticiler arabasına binip gidiyor. Taraftarlar, durakta birbirleriyle karşılaşıyor ve her seferinde iki takım taraftarlarından da yaralananlar oluyor. Orada yaralanan insan benim kardeşim de olabilir. Neden bunlar oluyor ki? Hem Beşiktaş, hem de Galatasaray tarafından bir kişinin bile canı acısa, ben de aynı şeyi hissediyorum. İnsanlar bunu hissetmiyor. Taraftarları suç aleti gibi kullanıyorlar. Lütfen bunu yapmayın."

-Oyuncuların zor anlar yaşaması-

Sedat İncesu, Ahmet Cömert Spor Salonu'nda yaşanan olaylarda polisin de gaz kullanmasıyla oyuncularının zor anlar yaşadığını aktararak, "Bizim sporcularımız çok sağlam insanlar. Biz dün maçı oynamak istedik. Her şeye hazırlıklıydık ama Beşiktaş oynamak istemedi. Herkesin morali bozuldu. Beşiktaşlı Deniz arkadaşımızın astım hastası çocuğu var. O ortamdaki gazdan dolayı rahatsızlandı ve bütün geceyi hastanede geçirdiler" diyerek sözlerini tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS