Muhalifler Demirören'i bombaladı

Muhalifler Demirören'i bombaladı

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında konuşan Murat Aksu, Hasan Arat ve Fikret Orman'ın Demirören yönetimiyle ilgili güzel eleştirilerde bulunduğunu söyledi ve ekledi: "Ben olsaydım daha fazlasını söylerdim"

Hasan Arat: "Öyle çekip gidemezsin"

Beşiktaş Kulübü'nün eski başkan adaylarından Hasan Arat, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'in hibe kararının Divan tarafından kayıtlara alınması gerektiğini söyledi.

Lütfi Kardır Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında konuşan Arat, yönetim kurulunun istifa ettiğini, ancak Yıldırım Demirören'in istifa etmediğine dikkati çekerek, "Beşiktaşımız sizin oyuncağınız olacak bir kurum değil. 'Başkan adayı olayım, seçilemesem geri döneyim' diyeceğiniz makam da değil. Beşiktaş başkanlığı kutsaldır, özen ister. Tarif edip bir türlü beceremediğimiz Beşiktaşlılık duruşu ister. TFF başkanı olduğunda, Fenerbahçemizin, Galatasarayımızın, Bursasporumuzun haklarını korurken, umarım Beşiktaşımızın da haklarını korursunuz" diye konuştu.

Başkan Demirören'in şartlı bağış yaptığını vurgulayan Hasan Arat, "Beşiktaş bugün çok karlı çıkmıştır. Mutlaka Divan'ın bunu kayıtlara alıp açıklama yapması lazım" dedi.

Hasan Arat, futbolda şike davası kapsamında yargılanan Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş'e de destek verdi.

Demirören'in federasyon başkanı olduğu takdirde kader arkadaşlarına destek vermesini isteyen Hasan Arat, "Korkarak iade ettiği kupamızı da umarım müzemize gönderir. Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Ahmet Ateş, sizlere teşekkür ediyoruz. Sabır gösterdiniz, dik durdunuz" derken salonda bulunan Serdal Adalı'yı üyeler ayakta alkışladı.

Hasan Arat, Divan Kurulu'nun kuvvetler ayrılığıyla yönetilmesi gerektiğini ve hak ettiği saygınlığın verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu arada, Hasan Arat'ın, başkan Demirören'in sözlerinin kayıt altına alınması gerektiği sözleri üzerine, Kongre Divan Başkanı Ali Rıza Dizdar, "Konuşmaların hepsi kayda alınıyor. Arkadaşlarımız da tek tek not tutuyor. Biz de imzalayacağız. Senet olarak kabul edilen sözlerin unutulduğunu görmeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

İbrahim Altınsay: "Beşiktaş'tan aldığınızın hesabını nasıl vereceksiniz?"

Beşiktaş Kulübü'nün eski yöneticisi İbrahim Altınsay, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'i eleştirdi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen yıllık olağan idari ve mali genel kurul toplantısında söz alan Altınsay, Demirören'in, yaptığı konuşmanını ardından genel kurulu dinlemeden salondan ayrılışına tepki gösterdi.

Altınsay, Demirören'in kulübe olan borcunu hibe etmesiyle ilgili olarak, "Hibe ediyorsunuz ama Beşiktaş'tan aldığınızın hesabını nasıl vereceksiniz? Alışveriş merkezinizin açılışı için Beşiktaş'ı kullanıp bir futbolcu getirdiniz, bunun hesabını nasıl vereceksiniz? Burada 2 dakika şov yapıp, genel kurulu dinlenemeden giden başkanları artık istemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Gemiyi önce kaptan terk ediyor" diyen Altınsay, "Gemi maalesef batıyor. Alacaklar listesi, UEFA lisansının iptal durumu, ve şirkete gereken sermaye artırımı var. Bunların altından kalkmak mümkün değil. Bu durumda yönetimi ibra etmek, batırmaya ortak olmak değil midir?" diye konuştu.

Kongre üyesi Mesut Parlak da, durumun ekonomik olarak pek iç açıcı olmadığını dile getirerek, "Kulübümüzün kurumsallaşmasını sağlamamız gerekli. 'Parayı ben veriyorum, raconu ben keserim' diye bir anlayışla artık bu kulübü yönetemezsiniz" dedi.

Murat Aksu: "TFF Başkanlığı için bile desteklemeyeceğim"

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında eski başkan adaylarından Murat Aksu, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'i borçlardan dolayı ağır bir şekilde eleştirdi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda söz alan eski başkan adaylarından Murat Aksu, mevcut tablo karşısında Yıldırım Demirören'i, aday olduğu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığı için bile desteklemeyeceğini söyledi.

Aksu, Beşiktaş Kulübü'nün içinde bulunduğu durumla ilgili kara tablo çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Beşiktaş'ın borcu 600 milyon lirayı aşmışken, büyük umut bağlanan Fulya'nın gelirleri kırdırılarak 4 yıllık geleceği tüketilirken, hisseleri elden çıkarılırken, öz sermayesi çoktan tüketilmiş ve iflasın eşiğindeki kara tablo ortadayken, tefeciden yüzde 22 gibi yüksek faizle 20 milyon lira alınmışken, Sayın Demirören'i TFF'ye gönderirken, yüreğim desteğe, elim alkışa gitmiyor.

Yüzden fazla sporcu alacaklarını alamadığı için mahkeme kapılarını aşındırırken, futbolcu alacaklarına istinaden dolaşan senetler varken, 'Beşiktaş'ın markete, kasaba borcu var' manşetleri süslerken, asgari ücret düzeyinde çalışan ve 6 yıldır zam alamayan personel dururken, 'Güle güle, yolun açık olsun Sayın Demirören' diyemem. Ne Beşiktaşlılığım, ne karakterim buna müsaade etmez." 

İsrafa ve savurganlığa "Yeter" diyen Murat Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beşiktaş'ta bel altı siyaset yapanlar bir gün gelir onun altında kalırlar. İki yıl önce Beşiktaş'ın parasının bittiğini ve ekonomik olarak uçurumun eşiğine gelindiğini ve dönülmesi gerektiğini söylemiştik. Adeta kaçar gibi TFF'ye gidiyor. Nereye gidiyorsun Sayın Başkan? Giden gider. Biz sorunlarımızla, borçlarımızla baş başa kalırız. Beşiktaş'ın aleyhine açılmış davalara, ödemek zorunda kalacağımız tazminatlara hazırlıklı olun. TFF başkan adaylığı kaçış planıdır. 'Beşiktaş Avrupa'ya birkaç yıl gitmese de olur' ne anlama geliyor. Beşiktaş'ı hangi pazarlığa ortak ediyorsunuz."

Yıldırım Demirören'in giderken araya aracılar koyarak enkaz edebiyatı yapılmamasını istediğini savunan Aksu, "Yeni dönemde bu şekilde destekleyeceğini söylüyor. Yoksa aba altından sopa gösteriyor. Sayın Demirören, Beşiktaş'ın 100 yıllık değerlerinin pazarlık yapılamayacağını öğrenemediniz mi? Beşiktaş'ı yönetenler bazılarımızı kandırmış olabilir. Çarpıtılmış rakamlar, süslü hayallerle sizlerin kafasını bulandırmış olabilirler. Sayın Demirören'i ibra etmek vicdanımıza ihanet anlamı taşır. Beşiktaş'ın aydınlık yarınlara çıkması için ibra etmiyorum" diye konuştu.

Beşiktaş'ın birlik ve beraberlikle rayına oturabileceğini vurgulayan Murat Aksu, "Demirören, parayı nasıl verdiğini belgeyle burada açıklasın. Beşiktaş kimsenin sadakasına muhtaç değildir. Hesabı vermeden, şartlı bağışla sizleri yanıltmaya hakkı yok. Nasıl vereceğini net olarak açıklamadan çekip gitmesini sizlerin vicdanına bırakıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Fikret Orman: "8 yıllık süreçte Beşiktaş'ın kaynağı harcandı"

Eski başkan adaylarından Fikret Orman ise 3 yıllık bir acı reçetenin gerektiğini söyledi.

Başkan Demirören'in 8 yıllık dönemiyle ilgili mali bilgiler veren Orman, şöyle konuştu:

"8 yıllık süreçte Beşiktaş'ın kaynağı harcandı. Yüzde 22.5 anonim şirketinin hisseleri satılmış vaziyette. Bunun sonucunda Beşiktaş yeni bir stat mı yaptı? Fulya'yı kendi kaynaklarıyla mı yaptı? UEFA Kupası'nı mı aldı? 3-5 şampiyonluk mu geldi. Tarihi kadrolar mı kuruldu. Önümüzdeki seneler ipotek altına alınmıştır. Deniz bitmiştir. Popülist politikaları bırakıp Beşiktaş'ın kendi özüne dönmesi gerekiyor. Giderleri yüzde 50 düşürmek gerekiyor. Beşiktaş'ın küçülmesi lazımdır. 3 yıllık acı reçete lazım. 3.5 milyon avroya A2 takımına futbolcu almamalıdır. Dünya kulübü laflarıyla değil, gerçek stratejiler oluşturulmalıdır. Beşiktaş'ın menfaatlerine sahip çıkılmasıyla aydınlık günler gelecektir."

Metin Keçeli: "Ben olsaydım daha fazlasını söylerdim"

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında konuşan Murat Aksu, Hasan Arat ve Fikret Orman'ın güzel eleştirilerde bulunduğunu söyledi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulu adına eleştirilere yanıt veren Keçeli, yönetim kurulunun uygulaması gereken yöntemler olduğunu belirterek, "Bazı üyeler buna değindi. Üyeler eleştiride de bulundu. Ana temanız maddi durum oldu. Eleştiriler oldu. Kimisi şahıslara yönelikti. Yol gösterecek, Beşiktaş'ın nasıl daha iyi olacağının konuşulmasını isterdim. Değinen arkadaşlar oldu. Özellikle Murat Aksu, Fikret Orman ve Hasan Arat güzel eleştiriler yaptılar. Ben olsaydım daha fazlasını söylerdim. Bunu da inkar etmiyorum" diye konuştu.

Metin Keçeli, artık seçimli genel kurula gittiklerini ve bunun konuşulması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda bulunan yönetim kurulunun kongre kararı aldığını kaydeden Keçeli, şöyle konuştu:

"Bu andan itibaren mali kongrenin bitiminde geçerli olmak üzere yönetim kurulu istifaları sunmuştur. Sizlerin önüne çıkıp, hesap vermeyi başardıktan sonra görevi teslim etmek durumunda kalmıştır. İbra edersiniz, etmezsiniz. Bunu fazla önemsemiyorum. Sizler Beşiktaş'ın menfaatlerini en iyi düşünecek insanlarsınız. Seçkin bir üye topluluğu var. Yığınak oylarla yönlendirilmiş değil. İbra edilir edilmez, zaten kongre kararı aldık."

Üyelerin hiçbir şekilde ibra konusuna takılmamasını isteyen Keçeli, "Yarın 25 Mart'ı düşünelim. Yaptıklarımız oldu, yapamadıklarımız oldu. Bundan dolayı sizden özür diliyorum. Bugün kongre bitecek. Sizden ricam, bugün kaliteli bir kongre yapmak. 25 Mart'ın düşünülerek yeni Beşiktaş'ın yola koyulması gerektiğine inanıyorum. Sizlerin en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Bizlerin Beşiktaşlılığı bitmez. Arkadaşlarım adına konuşuyorum. Yanlış mı olur, bilmiyorum. Ama hakkınızı helal edin. Görevimizi yaptık gidiyoruz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS