TFF'de istifa depremi

TFF'de istifa depremi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile başkan vekilleri Göksel Gümüşdağ ve Lutfi Arıboğan'ın görevlerinden istifa ettiği açıklandı.

TFF'den yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu'nun bugün yaptığı toplantı sonucunda, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, TFF 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve TFF 2. Başkan Vekili Lutfi Arıboğan görevlerinden istifa etmişlerdir" denildi.

Toplantıda, 27 Şubat'ta yapılmasına karar verilen Seçimli TFF Genel Kurulu'na kadar TFF'ye, icra kurulu üyesi Hüsnü Güreli'nin vekaleten başkanlık edeceği kaydedilirken, yönetim kurulu ve tüm kurulların genel kurula kadar
görevlerine devam edecekleri belirtildi.

TFF Yönetim Kurulu, dün yaptığı 3 saatlik toplantı sonrasında göreve devam kararı almıştı.

Arıboğan daha sonra açıklama yapacak

TFF Başkan Vekilliği görevinden istifa eden Lutfi Arıboğan, "Türk futbolunun çok zorlu bir süreçten geçtiği bu dönemde, gerek federasyonumuz, gerekse de şahsımla ilgili yürütülmekte olan spekülasyon, yıpratma çabaları ve saldırılara rağmen, spor adamlığının gerektirdiği gibi görevimi en iyi şekilde sürdürmek için çalıştım" açıklaması yaptı.

Arıboğan: "Gerek olduğu takdirde, sürece dair yaşananlar hakkında bazı gerçekleri ve detayları, belgeleriyle önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağım" dedi.

Aydınlar'dan açıklama

TFF Başkanlığı'ndan istifa eden Mehmet Ali Aydınlar, dün yapılan yönetim kurulu toplantısında göreve devam etme kararı almalarının ardından ani bir kararla istifa etmesinin perde arkasını yaptığı yazılı açıklamayla anlattı.

TFF'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında Mehmet Ali Aydınlar, dünkü TFF Yönetim Kurulu toplantısında, Spor Toto Süper Lig'de yer alan 17 kulübün ısrarları, talepleri ve kamuoyundan gelen yoğun destek mesajları ile futboldaki kaos ortamının daha da derinleşmemesi için yönetime devam kararı aldıklarını hatırlatarak, "Ancak aynı gün akşamında, bazı spor programlarındaki yorumcuların, şahsıma hakarete varan söylemlerinin dozunu arttırarak seviyesiz saldırıları, devam etmem konusunda yeniden düşünmeye sevk etti" dedi.

Bir haber programında CAS hakimi Av. Kısmet Erkiner'in açıklamalarını da hayretler içerisinde izlediğini anlatan Aydınlar, "Derhal bu açıklamaların doğruluğunu araştırdım ve ilgili raporun maalesef federasyonumuza 6 Eylül ve 3 Kasım tarihlerinde ulaştığını bugün öğrendim. Böylece Sayın Erkiner'in ifadelerinin doğruluğunu tespit etmiş oldum. Kendisine uyarıları nedeniyle teşekkür ederim. UEFA yetkililerinin bize karşı farklı, CAS'ta farklı tavır almaları, UEFA gibi Avrupa futbolunun çatı örgütü olan bir kuruluşun yapmış olduğu uygulamanın, içinde bulunduğumuz ortamın ne kadar güvensiz ve samimiyetsiz olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

"Tahammül etme imkanım ortadan kalkmıştır"

"Güven ortamının bulunmadığı, bir çok kişi ve kurumun çıkarları nedeniyle etik dışı davranmayı mübah saydığı bir ortama daha fazla tahammül etme imkanım ortadan kalkmıştır" şeklinde görüş belirten Aydınlar, şu ifadelere yer verdi:

"Gelinen nokta; hayata bakışım, iş yapış biçimim, etik anlayışım ve dünya görüşümle tezat bir görüntü oluşturdu ve böyle bir sürecin içerisinde yer almayarak bazı şeylere dikkat çekebilmenin çok daha önemli olacağı kararına vardım. Bu nedenle 29 Haziran 2011'de başladığım TFF Başkanlığı görevinden istifa ediyorum. Umarım bu çıkışım, Türk futbolunun geleceğini doğru şekillendirmek adına, konuya zarar verenlerin bir kez daha netleştirilebilmesine yardımcı olur ve futbol ailesi, kendisi için en doğru yolu bulur. Bugüne kadar beni destekleyen tüm kulüp başkanlarına, TFF delegelerine, yazılı ve görsel basına, olumlu eleştirileri ile bize yol gösteren yazarlara ve spor yorumcularına, tüm TFF çalışanları ile özellikle TFF kurullarında görev yapan başkan ve üyelere, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ederim."

TEPKİLER

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmat Ali Ayrınlar'ın istifasına "fevkalade" üzüldüğünü söyledi.

İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada "Dün akşam federasyonumuzun göreve devam kararını memnuniyetle karşılamıştım. Bu haberin üzerinden bir gün geçmeden sayın Mehmet Ali Aydınlar ve yardımcılarının istifa etmiş olduklarını öğrendim. Fevkalade üzgünüm" dedi.

"Daha önce de ifade ettiğim gibi, bu sorunu ortaya çıkaranlar ve çözümü engelleyenler, bundan sonra olacaklara da katlanacaklar" diye konuşan Cavcav, şöyle devam etti: "Öyle ya da böyle bu süreç bir şekilde sonuçlanacak. Öyle ya da böyle birileri başkalarından daha çok üzülecek. Bu manzarada Türk futbolunun bir şey kazandığı kanaatinde değilim. Birileri bugün bir şey kazanmışsa onlar da yarın kaybettiklerini anlayacaklar."

Samsunspor Kulübü'nün Başkanı Kazım Gürol Yılmaz, "İstifaları şaşkınlıkla karşıladım" dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yardımcılarının istifa ettiklerini üzüntüyle öğrendiklerini söyledi.

Yaşananlar karşısında "Türk futbolu nereye gidiyor" sorusunun akıllara geldiğini vurgulayan Yılmaz, "Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile yardımcılarının istifaları karşısında büyük üzüntü duydum. İstifaları şaşkınlıkla karşıladım" dedi.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Mehmet Ali Aydınlar'ın istifasına ilişkin, "Böyle bir istifa beklemiyordum. Kendisiyle görüşme imkanım olmadı, telefonları kapalı" dedi.

Şener, kulüp binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, TFF Başkanı Aydınlar'ı dün birkaç kulüp başkanı ile ziyaret ettiklerini belirterek, "Bugün CAS ile ilgili bir takım şeyler mi var onu da bilemiyorum ama istifa etti. Böyle bir istifa beklemiyordum. Kendisiyle görüşme imkanım olmadı, telefonları kapalı. Lütfi Arıboğan da her zamanki telefonlarını açmıyor, yarın da 'yeni gördüm' der" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS