Mısır şokta: Lig süresiz tatil edildi

Mısır şokta: Lig süresiz tatil edildi

Al-Ahli ile Al-Masry arasındaki mücadele sonrası çıkan olaylarda 76kişinin hayatını kaybetmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması üzerine Mısır Futbol Federasyonu, ani kararla ligin süresiz tatil edildiğini açıkladı. Ayrıca ülkede 3 gün yas ilan edildi.

Maçta çıkan olayların ardından bir grup Ahly takımı taraftarının İçişleri Bakanlığına yürümek için başkent Kahire'de harekete geçtiği öğrenildi.


Ayrıca başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı ile İskenderiye kentinde de Port Said'de meydana gelen olayları protesto etmek isteyen muhaliflerin gösteri yaptığı bildirildi.

Bu arada Port Said savcılığının otopsi yapmak üzere bazı cesetleri beklettiği öğrenildi.

Mısır Devlet Televizyonu, Port Said kent merkezinde durumun sakin olduğunu açıkladı.

Mısır'da üç gün ulusal yas ilan edildi


Mısır Yüksek Askeri Konseyi, Port Said kentinde futbol karşılaşması sonrasında çıkan ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından bugün ülkede üç gün ulusal yas ilan edildi. Ölenler için başsağlığı dileyen Mısır Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi yaptığı açıklamada, ulusal yasın Cumartesi gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Mısır'da yayımlanan El Mısriyun gazetesi, Port Said'teki olayların geçen yıl sivil giyimli polislerin ve 'baltacı' adı verilen saldırganların göstericilerin üzerine at ve deve sırtında saldırmalarının yıldönümüne denk gelmesinin düşündürücü olduğunu kaydetti.

Mısır polisinin, devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e olan desteğinden dolayı halk ayaklanmasının rejimi devirmesinden bu yana fazla ön plana çıkmamaya gayret gösterdiği ifade ediliyordu.

Bunun bir komplo ve planlı eylem olduğunu yazan gazete, 'Ultralar' olarak bilinen Al Ahly takımının taraftarlarının haftalar öncesinde sosyal paylaşım sitelerinden maça silahlarla ve bıçaklarla gelinmesi için çağrıda bulunduklarını belirtti.

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri ve Mısır Cumhurbaşkanı adaylarından Amr Musa, yeterli önlemin alınmamasından dolayı polisi ve orduyu suçladı. Parlamento seçimlerinin galibi Müslüman Kardeşler'in sözcüsü Dr. Mahmud Gazlan da AA'ya yaptığı açıklamada, olaylardan Mübarek rejimi kalıntılarının sorumluğu olduğunu söyledi.

Olay nasıl oldu? 


Al-Masry’nin 3-1 kazandığı ve ligde dördüncülüğe yükseldiği maç sonrası taraftarlar sahaya daldı ve Al-Ahli oyuncularına doğru koşmaya başladı.


Soyunma odasına gitmek isteyen taraftarlar güvenlik görevlileri ile tartışmaya başladı. Sahada bir anda kaos başladı ve çıkan karışıklıkta en az 77 kişi hayatını kaybetti. Gelen haberlere göre yüzlerce de yaralı var.


İddialara göre bu olaylar Al-Masry'nin Ultras'ları tarafından plânlandı. İki takım taraftarları arasında senelerdir olaylar yaşanıyordu. Olayın siyasi bir boyutunun da olabileceğinin altını çizen Al Jazeera, yaşananların ardından stata 38 adet ambulans gönderildiğini ama bunun şu an için yeterli olmadığını ifade etti.


Mısır ordusu, Port Said'de mahsur kalan Al-Ahli oyuncuları ve taraftarları için helikopterler gönderildiğini açıkladı.


Futbolu bıraktılar

Mohamed Barakat ve Mohamed Abou-Treika çıkan olaylar sonunda futbolu bıraktı.


Arka arkaya istifalar!

Al-Masry kulübü başkanı Kamel Abu Ali ve Port Said Valisi Ahmed Abdullah olayların ardından görevlerinden istifa etti.


Mısır Sağlık Bakanı, yaptığı açıklamada olayları "Mısır tarihindeki en büyük spor faciası" şeklinde değerlendirdi. Bakan, 73 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Mısır Futbol Federasyonu Başkanı Samir Zaher, olayların nedenini ve sorumlularını bulmak için komite kurulacağını açıkladı. Federasyon sözcüsü, olayların nedeninin polisin müdahale etmemesi olduğunu söyledi.


Kahire'de yangın çıktı

Port Said'de yaşanan çatışmalar sonrası bağlantılı bir olay da başkent Kahire'de yaşandı. Kahire Stadyumu'nda Zemalek ve İsmailiye takımları arasında oynanan maçın birinci yarısının bitmesi ile hakem ikinci yarıyı başlatmadı.

İkinci yarının başlamaması üzerine taraftarlar, Kahire Stadyumunu ateşe verdi.


Lig tatil edildi

Mısır Futbol Federasyonu, olaylar üzerine ligin süresiz tatil edildiğini açıkladı.


Meclis toplanıyor

Mısır Devlet Televizyonu, meclisin bugün olağanüstü toplanacağını duyurdu.


Port Said Belediyesi'nden bir yetkili, "Nerede bu güvenlik, nerede bu polis?" tepkisini verirken şu değerlendirmeleri yaptı:


"Polis bunların yaşanmasına izin verdi. Ülkeyi hâlâ Mübarek'in adamları yönetiyor. Rejimi düşmüş olabilir ama adamları mevkilerini koruyor" ifadelerini kullandı.


Olayları siyasi pencereden yorumlayanlar, Mübarek rejiminin düşmesini afffetmeyen polislerin devrimi destekleyen Al-Ahli taraftar gruplarından intikam aldığını iddia ediyor.


"Bu futbol değil, savaş"

Olayları değerlendiren iki Al-Ahli oyuncusu şu değerlendirmelerde bulundu:


Mohamed Abou-Treika: Bu futbol değil, bu bir savaş. Güvenlik bizi hiç korumadı, bir taraftar gözlerimin önünde hayatını kaybetti.


Mohamed Barakat: İnsanlar öldü, cesetleri gördüm. Herhangi bir güvenlik görevlisi ya da ordu bizi korumadı. Bizim hatamız maçı oynamaktı. Yetkililer maçı iptal etmedi çünkü tek önemsedikleri şey para.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS