Sakatlanan milli futbolcu için tazminat

Sakatlanan milli futbolcu için tazminat

FIFA, geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda Budapeşte'de yaptığı 62. Kongresi'nde, futbolcuların sakatlıkları nedeniyle kulüpleri tazmin etmek için oluşturulan Kulüpleri Koruma Programı'nı onayladı.

Program kapsamında, Eylül 2012-31 Aralık 2014 arasındaki sürede uluslararası maç takvimi dahilinde oynanan A milli maçlarda sakatlanan futbolcuların maddi zararı Kulüpleri Koruma Programı'ndan karşılanacak.

Eğer bir futbolcu, A Milli Takım kampında sakatlanırsa, çeşitli kapsam sınır ve şartları içinde, futboldan uzak kaldığı geçici süre için ücreti kulübüne ödenecek.

FIFA tarafından maddi ödeme yapılacak maçlar, FIFA uluslararası maç takvimi dahilinde oynanan maçlarda ve FIFA Futbolcu statüleri ve transferleri talimatında belirtilen serbest bırakılma dönemlerini içeriyor. 2014 FIFA Dünya Kupası, 2013 FIFA Konfederasyon Kupası, Konfederasyon final turnuvaları ve 2012 Olimpik Erkekler Futbol Turnuvası'na katılan takımlar için, tüm hazırlık dönemi ve hazırlık maçlarını kapsıyor.

FIFA, 2014 FIFA Dünya Kupası, 2013 FIFA Konfederasyon Kupası, Konfederasyon Final turnuvaları ve 2012 Olimpik Erkekler Futbol Turnuvasına katılan federasyonlar için, milli takım görevinde iken mevcut sakatlığı iyileşen ve bu özel sakatlık için tıbbi tedaviye ihtiyacı kalmayan futbolcuları tamamen korumak için olağanüstü bir prosedür uygulanacağını belirtti.

-TFF, Şubat 2011'den bu yana uyguluyor-

Türkiye Futbol Federasyonu ilk kez Şubat 2011'de hayata geçirdiği 'milli takım futbolcularının sigortalanması' poliçesini her yıl yeniliyor.

İngiliz HCC-Houston Casualty Company tarafından yapılan sigorta, oyuncuların A Milli Takım kampında olduğu tüm dönemi kapsıyor.

Türk futbolunda bir ilk olan bu çalışma kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu, milli takım futbolcularına sağladığı bu sigorta ile hem milli takıma futbolcu yollayan kulüplerin hem de futbolcuların haklarını gözetiyor. Profesyonel futbolcu geçici sakatlık teminatı, futbolcuların sabit ücretlerini hem de maç başı ücretlerini kapsıyor. A Milli Takım kadrosunda yer alan oyuncular; kamp dönemi sırasında yaşayacağı sakatlık karşılığında, sahadan uzak kalacağı dönem boyunca kontratında yazılı olan maç başı ücretini alabilecek. Bu dönemde kulübünün oyuncuya vermesi gereken garanti parayı da yine TFF ödeyecek.

Poliçede, futbolcuların kulüpleri ile olan kontrat şartları esas alınacak ve hasar ödemeleri bu şartlara göre gerçekleştirilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS