Emenike için hapis istemi

Emenike için hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, "Futbolda şike" davası kapsamında savunması alınamadığı için dosyası ayrılan futbolcu Emanuel Emenike'nin "şike" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Futbolda şike" davası kapsamında savunması alınamadığı için dosyası ayrılan Nijeryalı futbolcu Emanuel Emenike'nin yargılanmasına devam edildi.

Tutuksuz sanık Emmanuel Emenike'nin katılmadığı duruşmada, avukatı Rezan Epözdemir hazır bulundu.

Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, Emenike'nin "şike" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Avukatından açıklama:


 "Futbolda şike" davasında savunması alınamadığı için dosyası ayrılan Rusya'nın Spartak Moskova takımının Nijeryalı oyuncusu Emanuel Emenike'nin avukatı Rezan Epözdemir, "Müvekkilim, açılmamış bir telefondan sorumlu tutulmak istenmektedir" dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Emmanuel Emenike, yurtdışında bulunduğu için katılmadı. Duruşmada, Emenike'nin avukatı Rezan Epözdemir hazır bulundu.

Esas hakkında görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, soruşturmanın genişletilmesiyle ilgili taleplerinin olmadığını belirterek, 3 sayfalık mütalaasını sundu.

Cumhuriyet Savcısı Ermertcan, mütalaasında, 8 Mayıs 2011'de, Karabük'te oynanan Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe Süper Lig maçında, Karabüksporlu forvet oyuncusu Emmanuel Emenike'nin menejeri Erdem Konyar ile Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun yönlendirdiği Sami Dinç'in bağlantı kurduğu ve şike konusunda anlaşmaya çalıştığını belirterek, Dinç'in, Konyar'a, "Emenike'nin ya Fenerbahçe maçında oynamaması ya da kötü oynaması" şeklinde teklifte bulunduğunu öne sürdü.

Emenike'nin, söz konusu karşılaşmadan bir hafta önce yapılan Ankaragücü-Karabükspor karşılaşmasında sakatlanarak oyundan çıktığını, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bu sakatlığın Emenike'nin Fenerbahçe maçında oynamasına engel olabileceğini düşünerek, bunu telefonla Şekip Mosturoğlu'na ilettiğini aktaran Ermertcan, Mosturoğlu'nun da Sami Dinç'i arayarak, konuyla ilgilenmesini istediği ve Dinç'in de menejer Erdem Konyar'ı arayıp, şike amacıyla ödenen parayı geri istediğini bildirdi.

Menejer Erdem Konyar'ın, Emenike'nin, bir önceki maçta sakatlanmasını bahane ederek "Fenerbahçe maçında oynamayıp, takım lehine hareket edeceğini" belirttiğini ve sonuçta Emenike'nin söz konusu maçta oynamadığını anlatan Ermertcan, lig bitiminde Emenike'nin, Fenerbahçe'ye transfer olduğunu ve menejer Erdem Konyar'ın da para karşılığı şike faaliyetine aracılık ettiğini kaydetti.

Savcı Ermertcan, söz konusu maçta Emmanuel Emenike'nin 18 kişilik kadroda yer almadığını ve karşılaşmanın da 1-0, Fenerbahçe'nin galibiyetiyle sonuçlandığını hatırlattı.

Mütalaasında bu eyleme ilişkin iletişim tespit tutanakları, Emenike'nin mahkeme huzurunda tercüman aracılığıyla verdiği savunması ve tanık Feridun Tankut'un beyanlarına yer veren Ermertcan, sanık Emenike'nin, "Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe maçında şike yapmak" suçundan 6259 sayılı yasanın 11/1. maddesi gereğince 1 ile 3 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmasına karar verilmesini talep etti.

Savcı Ermertcan, Emanuel Emenike'nin aynı yasa kapsamında spor faaliyetlerinden yasaklanmasını da istedi.

-"Açılmamış bir telefondan sorumlu tutuluyor"-

Emenike'nin avukatı Rezan Epözdemir, "Müvekkilimi suçlamaya yönelik 3678 sayılı tape, Sami Dinç tarafından Ali Kıratlı'nın arandığı, ancak cevap verilmediği bir tapedir. Müvekkilim, açılmamış bir telefondan sorumlu tutulmak istenmektedir. Tape, ortam dinlemesi olarak elde edilen bir kayıttır. Kaldı ki olay yerinde hakkında karar verilen Erdem Konyar'ın da bulunduğu belli değildir" dedi.

Epözdemir, Ceza Muhakemesi Kanun'na göre, ortam dinlemesinin, şike ve teşvik suçlarında delil olarak kabul edilemeyeceğini savunarak, müvekkili Emenike'nin beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı beyanda bulunması için Emenike'nin avukatı Rezan Epözdemir'e süre vererek, duruşmayı erteledi.

-Davanın geçmişi-

"Futbolda şike" soruşturması kapsamında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanık hakkında çeşitli hapis cezaları istemiyle hazırlanan iddianamede, soruşturma çerçevesinde ifadesi alındıktan sonra savcılıkça serbest bırakılan Emmanuel Emenike hakkında da "şike" suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istendi.

Yargılamayı yapan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz'da, 48 sanık hakkında çeşitli hapis cezalarına, 44 sanık hakkında da beraat kararına hükmederken, Rusya'da bulunduğu için savunması alınamayan futbolcu Emmanuel Emenike'nin dosyasının ayrılmasına karar verdi.

UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu kapsamında Rusya'nın Spartak Moskova-Fenerbahçe maçı için İstanbul'a gelen Emanuel Emenike'nin 28 Ağustos'ta celse arasında savunması alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS