En çevreci BT şirketi Google

En çevreci BT şirketi Google

Greenpeace'in bilişim teknolojileri şirketlerinin iklim performanslarına göre sıraladığı Cool IT Skorbord’un (1) 5. versiyonunda birinciliği Google, ikinciliği Cisco ve üçüncülüğü de Ericsson aldı. Şirketler yenilenebilir enerjilere yatırımları ve bu konuda karar vericileri etkileme kapasitleri açısından değerlendirildi.

Greenpeace’in geniş bir kampanyasının parçası olan Cool IT Skorbord, BT şirketlerinin küresel karbon salınımlarını azaltmada yenilikçi çözümler bulmasını hedefliyor. Raporda arama motoru Google, iklim konularında diğer şirketleri geride bırakarak birinci sırada yer aldı. Google’ı Cisco ve Ericsson izledi.

En son yayınlanan Cool IT skorbord, 21 tane BT şirketini, temiz enerji alanında liderlik potansiyeli, temiz enerji çözümlerine yatkınlıkları ve enerji alanında karar süreçlerini etkileme kapasiteleri açısından sıraladı. Google’ı birinci sıraya yerleştiren, ABD’nin temiz enerji politikasını daha güçlü bir hale getirmek için verdiği destek oldu.

Greenpeace Uluslararası BT analisti Gary Cook: “Teknoloji devlerinin enerji üretim ve kullanım biçimlerini değiştirmede karar mercilerini etkileme gücü var. Google’ın birinci sırada yer almasının nedeni yenilenebilir enerjilere yatırım yapmasıdır. BT sektörü kendini ileriyi düşünen bir endüstri olarak görebilir, fakat kirli enerji endüstrisi siyasi süreçte ve finansal pazarlarda etkisini sürdürürken BT sektörü bu duruma sessiz kalıyor” dedi.

Küresel telekom altyapısındaki hızla genişleme ve ‘Cloud’u (2) kullanan data merkezleri çarpıcı bir enerji talebi doğuruyor ve talebin çoğu kömür ve dizel gibi kirli kaynaklarla karşılanıyor (3). Skorbordda Google, yenilenebilir enerjiye yönelmesi ve siyasi desteği sayesinde birinci sıraya yerleşirken, Fukuşima felaketi sonrasında gözlerini nükleer enerjiden, yenilenebilir enerjiye doğru çeviren Japon telekomünikasyon şirketi Softbank sıralamada gelmiş geçmiş en yüksek siyasi destek puanını aldı. Google, Cisco ve Dell altyapıları için kullandıkları enerjinin %20’sini yenilenebilir enerjiden edindiği için ön plana çıkarken, Oracle yenilenebilir veya kirli enerji kullanımını bildirmediği için son sırada yer aldı.

Apple ve Facebook liste dışı

Sektörün en etkili markalarından Apple ve Facebook, bu senenin skorborduna dahil edilmediler. Apple’ın gayretleri, skorbord kriterlerini karşılamadığı için dahil edilmedi. Sosyal paylaşım ağı, yüksek orandaki karına ve büyük nakit rezervine rağmen, liderlik gösteremedi veya rakiplerinin çoğunun yaptığı gibi BT enerji çözümlerini uygulamaya sokmak için pazar fırsatlarını takip etmedi. Facebook da benzer sebeplerden dolayı önceki skorborda dahil değildi, ancak son zamanlarda politikalarını değiştirerek ve yenilenebilir güçlü Facebook olmayı taahhüt ederek, kullanıcıların enerji kullanımlarını karşılaştırmasını kolaylaştırmak için Opower ile ortaklığını duyurdu. Facebook ancak önümüzdeki yıl skorborda dahil edilebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS