"Ergenekon" davasında ilginç iddia

"Ergenekon" davasında ilginç iddia

İkinci "Ergenekon" davasının tutuksuz sanığı Erol Mütercimler, Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün kendisine Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta Türkleri korumak için kurulduğunu söylediğini aktardı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülen duruşmada savunmasına devam eden tutuksuz sanık Erol Mütercimler, "Ergenekon"un varlığını ilk olarak 1991 yılında bir suikast ile hayatını kaybeden emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ten duyduğunu söyledi.

Memduh Ünlütürk ile 26 Nisan 1988'de bir spor etkinliği için bulundukları Ankara'da Gazi Orduevi'nde karşılaştığını ve orada kendisiyle sohbet ettiğini anlatan Mütercimler, şöyle devam etti:

"Ünlütürk bana Ergenekon'un ilk olarak 1950'lerin ortasında Kıbrıs'ta Türkler'i korumak için kurulduğunu söyledi. Ünlütürk ayrıca Ergenekon'un Alparslan Türkeş, Turgut Sunalp ve pek çok askerin katılımıyla kurulduğunu belirtmişti. Ünlütürk, bana 'Ergenekon'un 1960'tan sonra Türkiye'ye taşındığını ve 1983'te kepenklerini kapattığını' söylemişti."

Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün bahsettiği 'Ergenekon' yapılanması içerisinde yer aldığını iddia ettiği bazı isimleri de sıraladığını belirten sanık Mütercimler, o isimleri şöyle sıraladı:

"Bana, (Ergenekon yapılanmasında) 'Profesörler Aydın ve karısı ile Ayhan, Salih, doktorlar Asım, Sebahattin, Köseoğlu, medyadan da gazete sahipleri iki ayrı Kemal, Mithat ile Ergun, emniyetçilerden Şükrü, iş dünyasından ise Kumaşçı Murat, Hacı bey, İbrahim, Aydın, Kadir ve Bekir var' demişti. Ayrıca Meclis'te her partiden politikacılar olduğunu söyledi. Bu politikacılar için 'Biz seçtirirdik' ifadesini kullandı. Ayrıca 'önemli valiler var, bize hizmet ederlerdi, bu valilerin içinden çok sayıda politikacı ve senatör çıktı' bilgisini verdi."

Mütercimler, emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ün kendisine aktardıklarını 1997'de bir toplantıda açıkladığını, çok eleştiri aldığını ve bir daha bu konu ile ilgilenmediğini dile getirdi.

Emekli Tümgeneral Ünlütürk'ün kendisine anlattıklarını aktardığını ifade eden Mütercimler, bu konuyla ilgili hiçbir zaman kitap yazmadığını çünkü bazı çelişkiler gördüğünü söyledi.

Sanık Tuncay Özkan'ın sorusu

Sanık Mütercimler'in savunmasını bitirmesinin ardından tutuklu sanık Tuncay Özkan, Mütercimler'e soru sormak için izin istedi.

Başkan Hüseyin Özese'nin izin vermesi üzerine sanık Özkan, "İddianamede, Erol Mütercimler'in ifadesinde belirttiği oluşumun, 'Ergenekon' terör örgütü varlığının başlangıcı olduğu kabul ediliyor. Bana da gözaltına alındığımda 'Madem böyle bir yapılanma duydun da, bir gazeteci olarak üzerine gitmedin mi?' diye sordular. Ben de Erol Mütercimler'e, ifadesinde belirttiği yapılanma ile alakalı olarak Memduh bey dışında herhangi birisinden kendisine bir anlatımı olup olmadığını sormak istiyorum" demesi üzerine sanık Mütercimler, Göztepe'de başka bir suikaste kurban giden eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan'ın da bu konuda anlatımları olduğunu söyledi.

Mütercimler, Kayacan ailesinin evinde büyüdüğünü, onların adeta çocuğu gibi olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Susurluk Konferansı sırasında yaptığım konuşmada '12 Mart'ta neden deniz subaylarının tasfiyesini engellemediniz?' diye sordum. O da 'Sen bizim güçlü olduğumuzu mu düşünüyorsun? Bizden yukarıda öyle bir örgüt var ki sen bizim rütbemizin 'Or' olmasının bir önemi olduğunu mu sanıyorsun?' yanıtını verdi. Ben de 'Ergenekon' diye bir oluşum duyduğumu fakat ciddiye almadığımı söyledim. O da 'O örgütü ciddiye alacaksın. Her şeyi tezgahlayan örgütün adı odur' diye karşılık verdi."

Bunun üzerine sanık Tuncay Özkan, "O zaman bu söz, 'Ergenekon'u tescilleyen bir söz. Doğru mu anladım?" diye sorması üzerine Mütercimler, "Kayacan'ın Ergenekon'un temel yapısını bilmediğini ve içerisinde olmadığını çıkardım ben. Bu da benim yorumumdur" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti duruşmayı 2 Şubat Perşembe gününe erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS