Ankara'da TOKİ protestosu

Ankara'da TOKİ protestosu

Bir grup vatandaş, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi kapsamında TOKİ'ye devrettikleri arsalarına karşılık kendilerine sadece zemin veya bodrum kat verildiği gerekçesiyle eylem yaptı.

Havaalanı yolu Pamuklar mevkisinde TOKİ tarafından yapılan konutların bulunduğu yerde toplanan vatandaşlar, "Camı, balkonu olmayan ev istemiyoruz", "Yandaşa üs katlar, vatandaşa dere yatağı" ve "Dere yatağında ev istemiyoruz" yazılı pankartlar açıp Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aleyhine slogan attı.

Gruptakiler adına konuşan Bahattin Aslan, proje çerçevesinde 20 Ocak'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende yapılan kura çekimleriyle çok sayıda hak sahibinin mağdur edildiğini savundu.

Hak sahiplerine verilen hiçbir sözün tutulmadığını ve projenin ranta dönüştüğünü iddia eden Aslan, "Evlerin 2 yılda teslim edileceği, arsa sahiplerinin zemin ve zemin altı dairelerin kura çekimine dahil edilmeyeceği söylendi. Evlerimiz 7 yıl sonra teslim edildi, arsa sahiplerine ise zemin ve bodrum katlar verildi. Arsa bedelinin 150 bin lira olduğu yerde bize verilen evlerin değeri 50 bin lira. Hak sahipleri mağdur edildi" diye konuştu.

Eyleme destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise proje ile yıllardır bu bölgede yaşayan, vergisini ödeyen hak sahibi vatandaşların "Size güzel yerler vereceğiz" denilerek kandırıldığını ve bazı kesimlere rant sağlandığını savundu.

Günaydın, "Burada yaklaşık 6 bin hak sahibi var. Kuraya ise 8 bin kişi katılmış. Kuraya fazladan katılan bu 2 bin kişi kim, kimin yandaşı? Vatandaşların hakkı birilerine peşkeş çekilmiş. Birileri buradan rant sağlamış" diye konuştu.

Eyleme katılan vatandaşlar, kura çekimlerinde şaibe olduğunu öne sürdü. Eylemciler, kendilerine verilen evleri, Gökhan Günaydın ile basın mensuplarına gösterdikten sonra dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS