MİT'ten savcılığa itiraz

MİT'ten savcılığa itiraz

MİT Müsteşarlığı, savcılığa görev ve yetkisizlik itirazında bulundu. MİT'in başvurusunda, "İfade için Başbakanlıktan izin alınması gerekir. Soruşturma Ankara'ya gönderilmeli" denildi. Öte yandan Ankara'da hareketli saatler yaşandı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.

Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, savcılığın ifade alma davetine cevap olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığından bir yazı gönderildiğini, bu yazıda görev ve yetki açısından itirazda bulunulduğunu bildirdi.

İtiraz üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT'in taleplerini incelemeye aldı.

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş'in ifadeye çağrılmasının ardından MİT Müsteşarlığı savcılığa yazı gönderdi.

MİT Müsteşarının ifadeye çağrıldığının belirtildiği yazıda, "Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. Kanuna göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık'tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir" denildi.

Soruşturma için Başbakanlıktan izin alınmadığının belirtildiği yazıda soruşturma ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisiz olduğu belirtildi. Yazıda, Ankara'da bir soruşturma olduğu ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi istenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT'in söz konusu itirazları ve taleplerini incelemeye aldı.

Ankara'daki dosya CHP'nin şikayeti ile ilgili

MİT'in Ankara'ya gönderilmesini istediği soruşturmanın Oslo görüşmelerine ilişkin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nda CHP'nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma olduğu öğrenildi.

Ankara'da hareketli saatler

MİT'çilerin ifadeye çağrılması Ankara'da hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne çıktı. Fidan'ın Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi 1,5 saat sürdü ve saat 16.00'da sona erdi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş'in KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Gül'ün, Hakan Fidan ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin önceden planlandığını ifade etti. Gül'ün, "Devlet Günü" olarak nitelenen perşembe günleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarını kabul ettiği anımsatıldı.

Gül'ün, Fidan'ı bugünkü kabulünün, Fidan, Taner ve Güneş'in ifadeye çağrılmasının basına yansımasının ertesine rastlaması nedeniyle görüşmenin gündemini son yaşanan gelişmelerin oluşturduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.

Devlet Günü'nde planlı görüşme

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Gül'ün, Hakan Fidan ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin önceden planlandığını ifade etti. Gül'ün, "Devlet Günü" olarak nitelenen perşembe günleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarını kabul ettiği anımsatıldı. 

Bu arada Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Başbakanlık'ta Başbakan Erdoğan ile görüştü. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS