Demirtaş ve Türk, Erbil'e gitti

Demirtaş ve Türk, Erbil'e gitti

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu milletvekilleri, Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümüne ilişkin bir konferansa katılmak için Mesud Barzani'nin davetlisi olarak Erbil'e gitti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Mardin Bağımsız miletvekili Ahmet Türk ve BDP milletvekilleri, Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansa katılmak üzere Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin davetlisi olarak Erbil'e gitti.

İran'da 1946 yılında kurulan aynı yıl, İran ordusu tarafından yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin 66'ıncı yıldönümü nedeniyle Erbil'de düzenlenen konferansa, Kuzey Irak Kürt Bölgesi ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) başkanı Mesut Barzani, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Genel Başkanı Ahmet Türk de davet edildi. Barzani'nin davetini kabul eden Demirtaş ile Türk'ün yanı sıra, Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık ile Van Milletvekili Nazmi Gür ve Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk karayolu ile Erbil'e gitti.

Erbil'de 19-20 Şubat tarihinde yapılacak olan Mahabat Kürt Cumhuriyeti yıldönümü konferansına katılacak milletvekilleri ve DTK'lılar konuşma yapacak. Konferansın yanı sıra Mesut Barzani ile özel görüşme yapacak BDP ve DTK'lılar, bu yıl içinde Kuzey Irak'ta yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı, bölgedeki siyasal süreç, bölgesel gelişmeler ve yaklaşımlar, Türkiye, Suriye ve Irak'taki son durumla ilgili karşılıklı görüş alış verişinde bulunacak.

Mahabat Kürt Cumhuriyeti

SSCB'nin 1945 yılında İran'ı işgal etmesi ve İran'da yaşayan Azerilerin özerkliklerini ilan etmesinden sonra 22 Ocak 1946 tarihinde İran'ın Mahabat kentinin Çarçıra Meydanı'nda liderliğini Gazi Muhammed'in yaptığı bir grup Kürt aydını Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etti. Ancak, bu oluşum Birleşmiş Milletler tarafından tanınmadı. Devlet Başkanlığını Gazi Muhammed'in, Genelkurmay Başkanlığını da Kuzey Irak Bölgesel Kürt lideri Mesut Barzani'nin babası Mustafa Barzani'nin üstlendiği SSCB destekli Mahabat Kürt Cumhuriyeti, 9 Mayıs'ta Sovyetler Birliği'nin İran'dan çekilmesinden sonra 7 ay ayakta kalabildi. 17 Aralık'ta İran ordusunun işgal ettiği Mahabat'ta, Genelkurmay Başkanı Mustafa Barzani, SSCB'ye kaçarken, Gazi Muhammed ve taraftarları ise Mahabat'ta kalmayı tercih etti. İran ordu kuvvetleri tarafından yakalanan Gazi Muhammed ile diğer Kürt liderler, Cumhuriyeti ilan ettikleri Çarçıra meydanında asılarak idam edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS