Kadın mahkumlara taciz iddiası

Kadın mahkumlara taciz iddiası

Adana'da 8 Mart Kadın Platformu üyeleri, Karataş ilçesindeki Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlü kadınların kötü koşullarda tutulduğunu, taciz edildiğini iddia etti.

Merkez Seyhan İlçesi'nde Merkez Postanesi önünde bir araya gelen 8 Mart Kadın Platformu üyesi 10 kadın, '8 Mart'ta özgürlük çığlığımızı kadın tutsaklarla büyütüyoruz' yazılı pankart açtı.

Platform adına basın açıklaması yapan Derya Çiçek, Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlü kadınların içme suyunun bile sorun olduğunu ileri sürdü.

Derya Çiçek, "Karataş'ta kalan mahkumlara yönelik taciz olayları yaşanmakta, kadınlar ring araçlarında çok kötü koşullarda mahkemelere götürülüp getirilmektedir. Üstelik her giriş çıkışta X- Ray cihazından geçirilen kadınlara insanlık onuruna yakışmayacak arama biçimleri dayatılmaktadır" dedi.

Cezaevlerindeki koşulların biran önce düzeltilmesini isteyen Çiçek, "Operasyonların durdurulmasını, basın düşünce ve örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, tüm KCK tutukluları ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Yasası'nın kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından postaneye giren kadınlar, kadın tutuklu ve hükümlülere destek için yazdıkları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama kartlarını gönderdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS