Yargıtay'dan Sivas kararı

Yargıtay'dan Sivas kararı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davanın sanıklarından Bülent Düğenci'ye geçen yıl "anayasal düzeni cebren değiştirmeye kalkışmak" suçundan verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin ilamında, "sanığın üyesi bulunduğu silahlı terör örgütünün, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı cebir ve şiddet kullanarak değiştirme amacına yönelik vahamet arz eden olaylar gerçekleştirdiği ifade edildi. İlamda, şunlar kaydedildi:

"Sanığın sübutu kabul olunan eyleminin amaç suçun işlenmesi doğrultusundaki örgütsel bağlılık ile ülke genelindeki organik bütünlüğüne göre, amacı gerçekleştirme tehlikesi yaratabilecek nitelikte olduğu belirlenip, kovuşturma sonuçlarına uygun şekilde suçun vasfı tayin edilmiş, cezayı azaltıcı sebebin niteliği takdir kılınmış, savunması inandırıcı gerekçelerle reddedilmiş, incelenen dosya kapsamına göre verilen hükümde bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan, sanık ve müdafinin temyiz dilekçesi ile sanık müdafiinin duruşmalı inceleme sırasında ileri sürdüğü, yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle resen de temyize tabi olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi."

Düğenci hakkındaki davanın geçmişi

Düğenci, Sivas'ta 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin dava kapsamında tutuklu yargılanırken 25 Mart 1994'te tahliye edilmişti. Ankara 1 Nolu DGM, yargılama sonucunda Düğenci'yi, 765 sayılı TCK'nın, "birden fazla kişiyi öldürmek" suçunu düzenleyen 450/4. maddesine göre 15 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Düğenci, bu kararın ardından firar ederken, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, mahkeme kararını, Düğenci'nin de aralarında yer aldığı sanıklar hakkında, "anayasal düzeni cebren değiştirmeye kalkışmak" suçuna ilişkin 146/1. maddesinin uygulanması gerektiği gerekçesiyle bozmuştu. Bozma kararının ardından Ankara 1 Nolu DGM'de tekrar görülen davada, firari sanık Düğenci'nin dosyası ayrılmıştı.

Düğenci, Ekim 2006'da yakalandıktan sonra Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde bir kez daha hakim karşısına çıkmış ve "anayasal düzeni cebren değiştirmeye kalkışmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bu kararı da evrak eksiği nedeniyle bozmuştu.

Bozma kararının ardından tekrar görülen davada Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Düğenci'yi, 19 Nisan 2011'de, lehine olan 765 Sayılı TCK'nın "anayasal düzeni cebren değiştirmeye kalkışmak" suçuna ilişkin 146/1. ve takdiri indirime ilişkin 59/1. maddeleri uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS