"Balyoz"da Ergin Saygun'a tutuklama

"Balyoz"da Ergin Saygun'a tutuklama

"Balyoz Planı" davası kapsamında hakkında yakalama emri bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, "Balyoz Planı" davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan ara duruşmada hakkındaki yakalama emrine karşı beyanda bulunan Saygun'un, "darbeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Saygun ve avukatının duruşmada, sağlık durumu gerekçesiyle hastanede tedavi görme ve serbest bırakılma talebinde bulundukları, ancak bu talebin reddedildiği öğrenildi.

Saygun, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin karşısına çıkmak için yaklaşık 2,5 saat bekledi. Mahkeme 17.45 sıralarında başladı. Saygun’un yüzüne hakkındaki yakalama kararı okundu.

"Sağlık durumum daha kötü"

Duruşmada, kimlik tespiti sırasında aylık gelirinin 6 bin lira olduğunu söyleyen Saygun, “Mahkemenizce daha önce gözaltına alındıktan sonra 25 Şubat 2010 tarihinde sağlık nedenlerimden dolayı serbest bırakıldım. Benim o tarihteki sağlık durumum bugünkü sağlık durumumdan çok daha iyiydi" dedi.

Hakkında düzenlenen Adli Tıp raporunun doktorların takdiri olduğunu vurgulayan Saygun, “Ancak bu raporda da hastalığım konusunda teşhis belirtilerek tedavisi ve kontrolleri yapıldığı takdirde cezaevinde kalabileceği yönünde bir rapor düzenlenmiştir. Ben bu raporu cezaevinde kalmaması gerekir şeklinde yorumluyorum. GATA’da tedavi gördüğüm süre içinde günlük 5 kere tansiyon kontrolü, 4 kez şeker ölçümü ve haftada iki defa da kan sulama derecesiyle ilgili ölçüm yapılmaktaydı. Ayrıca şeker hastalığından kaynaklanan diyet tedavisi uygulanmaktaydı. Cezaevi koşullarında bu tedavinin sağlanmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

20 yıl hapsi isteniyor

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasında 249’u tutuklu 365 sanık yargılanıyor. Saygun’un, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yazılı açıklama yaptı

Ergin Saygun'un mahkemede tutuklanmasının ardından avukatı aracılığıyla basın mensuplarına yazılı basın açıklamasını iletti.

Saygun'un açıklaması şöyle: “Değerli dostlarım, iyi insanlar. Bir yılı aşkın bir süredir GATA Haydarpaşa’da tedavi görmekte olduğum malumlarıdır. Bu süre zarfında esirgemediğiniz yakın ilginiz ve dostluğunuz, sıkıntılı günlerimizdeki en büyük desteğimiz olmuştur. Eşim Nermin ile beraber kalbi şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunarız.

Geride bıraktığımız yıllar içinde, hepinizle, pek çok şeyi paylaştık, iyi ve kötü günlerde beraber olduk. Yaşattığınız güzellikler ve esirgemediğiniz dostluğunuz için sizlere ancak şükranlarımızı sunabiliriz. Memleketimiz yeni ve değişik bir geleceğe doğru gitmektedir. Bu gidişin hangi istikamete doğru olduğu ve istikbalde nelerle karşılaşacağımızı tam olarak görememenin tedirginliğini yaşamaktayım.

Devletime, milletime, bayrağıma ve Silahlı Kuvvetlere elimden geldiğince aklım erdiğince ve gücüm yettiğince sadakatle hizmet ettim. Yargılanmakta olduğum davanın sonucu her ne olursa olsun, devlet ve millet aleyhine bir faaliyet içinde bulunmamın mümkün olmadığı konusunda lütfen en ufak bir şüpheye kapılmayın. Devlet hizmetinde geçen 43 sene sonunda çocuklarıma bırakabileceğim tek miras olan temiz bir isim, lekelenmeye çalışılmaktadır. Mücadelem, üzerimize atılan bu kiri temizlemek içindir. Hakkınızı helal edin"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS