Nevruz'un ardından: ''Ölen kişide darp yok"

Nevruz'un ardından: ''Ölen kişide darp yok"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, nevruz gösterilerinde, 135 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polisin kullandığı gaz bombaları nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği iddialarına da yanıt veren Mutlu, "Kronik astım rahatsızlığı olan bir vatandaşımız, vücudunda darp izi yok" dedi. İBB de, toplu ulaşıma verilen zararın bilançosunun 1 milyon TL'yi aştığını açıkladı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Projesi'nin işleyişini yerinde görmek Özel Esayan Ermeni Lisesi'ni ziyaret etti.

Mutlu, incelemeleri sonrasında gazetecilerin dün nevruz olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Vali Mutlu, " Dünden bugüne herhangi bir artış yok. Toplam gözaltı sayımız 135" dedi.

"Ölen kişinin parti mensupluğu yok"

Mutlu, dünkü kutlamalar sırasında biber gazından öldüğü iddia edilen Hacı Zengin'in ailesine de başsağlığı diledi.

Mutlu, Hacı Zengin'in herhangi bir parti mensupluğu olmadığını kaydederek, "Doğrudan doğruya bir parti yöneticiliği yok. Partide görev almış bir pozisyonu yok bildiğim kadarıyla ama parti mensubu olduğu doğru. Vatandaşımızın bilinen bir rahatsızlığı var. Ciddi astım rahatsızlığı var ve bununla ilgili tedavi gören birisi. Saat 13.30'da Arnavutköy'de evinde vatandaşımız. Hastalandığı saat 15.30. Hastanede yapılan değerlendirmelerde vücudundan herhangi bir işaret fişeği ya da farklı şeylerden dolayı herhangi bir iz emare yok. Yani isabet etmiş herhangi birşeyden dolayı etkilenme sözkonusu değil" dedi.

"Adli Tıp ölüm nedenini inceleme sonucundan belirleyecek"

Zengin'in gazdan etkilendiği ya da kafasına isabet eden bir cisim nedeniyle öldüğü iddiasının sorulması üzerine Mutlu, "Kafasına isabet eden vücuduna isabet eden, vatandaşımızın en ufak bir darp emaresi yok. Bunu öncelikle ifade edeyim. Ne işaret fişeği ne de farklı bir şekilde vücudunda bir darp yok. Vatandaşımız ciddi kronik astım rahatsızlığı olan birisi. Saat 13.30'da evinde, rahmetli olduğu saat 15.30. Bu nedenle Adli Tıp ölüm nedenini elbette ki inceleme sonucundan belirleyecek" diye konuştu.

Zararın bilançosu 1 milyon TL'yi aştı


Bu arada, olayların ardından zarar gören otobüs duraklarının camları takılmaya başlandı. Büyük boy camların her birinin 500 TL değerinde olduğu belirtildi.

İBB'den yapılan açıklamada zarar bilançosu şu şekilde belirtildi: 


"Olaylar sırasında İETT 14 tanesi metrobüs hattında olmak üzere diğer hatlarla birlikte 39 otobüs göstericiler tarafından taşlanarak büyük hasar gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'ne ait çocuklar için trafik eğitim otobüsü de yakılarak hasar verildi.

Metrobüs hattında 5 adet iade validatörü Akbil cihazı, Güvenlik monosu, 1 adet raket camı, 42 adet üst geçitte ve üst geçit rampasında bulunan korkuluk camları, E-5 üzeri karşılıklı otobüs durağı camları göstericiler tarafından kırıldı. Yenikapı'dan Zeytinburnu sahile kadar olan hatta ise 42 otobüs durağı göstericiler tarafından parçalandı."

6 tramvayda hasar var

"Ulaşım A.Ş İstanbul Metrosu hafif tramvay hattında ise 6 tramvay aracına göstericiler tarafından hasar verildi, vagonların çok sayıda camı karıldı. Çok sayıda Jeton Satış Makinesi ve turnikeler kullanılamaz hale geldi. Hafif tramvay hattında ilk belirlemeleri göre 250 bin TL işletme gideri, 200 bin TL ise maddi hasar tespit edildi. Yakılan otobüsün bedeli: 30,000 TL Servise çıkamayan araçlarımızın işletme kaybı: 126.000 TL Zarar gören araçlarımızın malzeme + İşçilik bedeli: 74,445 TL Toplam: 230,445 TL, Duraklara verilen hasarın maliyeti 168.000TL olarak hesaplandı.

İstanbul'da toplu ulaşıma verilen maddi zararın genel toplamı ise: Yaklaşık 1 milyon 80 bin TL olarak tespit edildi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS