Rüştü Erdelhun için iade-i itibar başvurusu

Rüştü Erdelhun için iade-i itibar başvurusu

Hukukçular Birliği Vakfı, 27 Mayıs darbesinde idamla yargılanan ve her türlül rütbe, makam ve unvan hakları elinden alınan 10. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun'un itibarının iadesinin sağlanması için TBMM'ye başvurdu.

Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kılıçkaya, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'nin hukukunu koruma adına; 27 Mayıs 1960'da darbeye karşı çıktığı için türlü rütbe, makam, unvan ve hakları elinden alınan istiklal gazisi Erdelhun'un itibarının TBMM tarafından özel bir kanunla iadesinin, demokrasinin devamlılığı açısından önemli olduğunu kaydetti.

Erdelhun'un milli iradeye sahip çıkması gibi milli iradenin de bugün eski Genelkurmay Başkanı'nın manevi şahsına sahip çıkması gerektiği belirten Kılıçkaya, "Toplum ve Silahlı Kuvvetler nezdinde demokrasi bilinç ve kültürünün oluşturulmasında, Merhum Rüştü Erdelhun'un anısının büyük katkısı olacağını düşünmekteyiz" dedi.

Başvuru dilekçesinde, "Egemenliğin gerçek sahibinin milli iradenin olduğu ilkesinin, tarihi ve örnek bir temsilcilerinden ve hukuksuz 27 Mayıs darbesinin mağduru olan siviller gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10. (1958-1960) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun'un da itibarının özel bir kanunla iadesini, hukukun üstünlüğüne inanan bizler, TBMM'den saygıyla arz ediyoruz" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS