Büyük işçi direnişi anıldı

Büyük işçi direnişi anıldı

DİSK üyesi işçiler, 15-16 Haziran 1970 gerçekleştirilen "Büyük İşçi Direnişi"nin 42. yıl dönümü dolayısıyla Şişli'den Taksim Meydanı'na yürüdü. Şişli Camisi önünde toplanan işçiler, "Sendikal yasaklara karşı hep birlikteyiz" yazılı pankart açtı.

DİSK üyeleri daha sonra, ellerindeki çeşitli dövizlerle, orkestra eşliğinde Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. İşçiler, Türk Havayolları'nın (THY) Taksim'deki satış ofisinin önünden geçtiği sırada, Hava-İş üyesi başka bir grup işçi, ofisin çatışına çıkarak "Hava iş kolunda grev yasağına hayır" yazılı pankart açtı.

İşçilerin Taksim Meydanı'na ulaşmasının ardından sanatçı Onur Akın ile oyuncu Mehmet Ali Alabora, "Kızıl Davul Bandosu" eşliğinde "Avusturya İşçi Marşı"nı seslendirdi.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, 42 yıl öncenin devrimci ruhuyla tekrar meydanlarda oldukları belirterek, işçi ve emekçilerin haklarını korumak için burada toplandıkları söyledi.

Dünyada düzenin değiştiğini, ancak Türkiye'deki açlık ve sefaletin hiç değişmediğini savunan Ekici, işçilere dayatılan, toplu sözleşme ve yeni sendikal hareketlerin bu değişimin içinde yer almadığını kaydetti.

Ekici, işçilere sunulan hakların açlık sınırının altında olduğunu ileri sürerek, taşeronlaşmaya ve yeni sendikalara karşı durduklarını ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da destek verdiği eylem sırasında, emniyet güçlerinin de yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS