Zirve davasında "1 numara" Hurşit Tolon!

Zirve davasında "1 numara" Hurşit Tolon!

Malatya'da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi'nde Alman uyruklu Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in öldürülmesi davasıyla ilgili hazırlanan 761 sayfalık ek iddianame, özel yetkili Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ek iddianamede 'bir numaralı şüpheli' olarak emekli Orgeneral Hurşit Tolon gösteriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı İsmail Aksoy tarafından hazırlanan 761 sayfalık ek iddianamenin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından yapılan incelemesi tamamlandı. Heyet bugün, ek iddianameyi kabul ettiğini açıkladı. Önceki gün görülen Zirve Yayınevi'nin 39'uncu duruşması kısa sürmüş, davanın 40'ıncı duruşma için 3 Eylül tarihi belirlenmişti.


Hurşit Tolon '1 numaralı şüpheli'


Hazırlanan ek iddianamede 19 şüpheli, 'terör örgütü kurma ve yönetme, adam öldürmeye azmettirme ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'le suçlanıyorlar. İddianamede, Zirve Yayınevi cinayeti ile Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinin 'Kafes Eylem Planı' çerçevesinde yapıldığı değerlendiriliyor.


5 yıldır davanın görüldüğü Özel Yetkili Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ek iddianamede 'bir numara' olarak gösterilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Malatya eski İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ülgen ile İstihbarat Binbaşı Haydar Yeşil hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendiği öğrenildi.


Bir numaralı şüpheli olarak gösterilen emekli orgeneral Hurşit Tolon'un cinayetlerin olduğu gün Malatya İnönü Üniversitesi'nde '21'inci Yüzyıl başlangıcında kuşatılmış Türkiye' konulu konferans verdiği de tespit edilmişti.


12 kişi tutuklu


Zirve Yayınevi cinayeti davasında, eski Malatya Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, muvazzaf İstihbarat Binbaşı Haydar Y., astsubaylar Abdullah A., Adil A., muvazzaf uzman çavuş Mehmet Ç., İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi Ruhi A., Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Varol Bülent Aral halen tutuklu bulunuyor.


18 Nisan 2007 tarihinde misyonerlik faaliyeti yürüttükleri gerekçesiyle Malatya Zirve Yayınevin'e giren Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir burada bulunan yayınevi çalışanları Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in boğazlarını keserek öldürmüşlerdi. Emre Günaydın kaçmak isterken balkondan düşüp yaralanmış, diğerleri ise yakalanıp tutuklanmışlardı. Olayın azmettiricisi olarak sonradan ortaya çıkan Varol Bülent Aral da mahkemece tutuklanmıştı.


Ek iddianamenin kabul edilmesinin ardından dava sürecinin değişeceği belirtilirken bir sonraki duruşma tarihi 3 Eylül'de, ek iddianamede adı geçen 19 şüphelinin de Zirve davasından yargılanacağı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS