Kılıçdaroğlu: "Neden savaşın eşiğine geldik?"

Kılıçdaroğlu: "Neden savaşın eşiğine geldik?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesiyle ilgili, "Bizim Suriye ile ne alışverişimiz var? Neden Suriye'nin iç işine burnumuzu sokuyoruz? Neden Suriye ile savaşın eşiğine kadar geldik? Her yerde bunu sorgulamamız lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 13. Olağan Gençlik Kolları Kurultayı'na katılarak bir konuşma yaptı.

CHP'de hiçbir zaman "bir adama bağlılık" anlayışının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP'nin ilkleri bulunduğunu, CHP'lilerin de o ilkelere bağlı hareket ettiğini söyledi. CHP'nin düzene bağlı, düzenin paralelinde giden parti değil, düzeni değiştiren, düzene karşı parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, gençlerden halk için bir düzen kurmalarını, her zaman halktan yana durmalarını istedi. Gençlere Atatürk'ün "İdare-i maslahatçılar esaslı devrim yapamaz" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Esaslı devrim yapacakların gidecekleri tek
adres vardır, o da CHP'dir" dedi.

"Kendi bileğimizle Türkiye'yi kurduk"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bağımsızlığını kolay elde etmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Hiçbir ülke bize Türkiye bağımsız olsun diye lütufta bulunmadı. Kendi bileğimizle, kendi gücümüzle, kendi azmimiz ve kararlılığımızla bağımsız Türkiye'yi kurduk ve yolumuza devam edeceğiz.

Bir şeyi daha unutmayın Mustafa Kemal, 'Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir' demiştir. Yedi düvele karşı savaşmıştır, ama bu ülkenin onuru için savaşmıştır. Ve savaşın sonunda şunu söylemiştir, 'Hem yurtta barış istiyoruz hem dünyada barış istiyoruz'. Daha dün bir uçağımız düşürüldü. Bizim Suriye ile ne alışverişimiz var? Neden Suriye'nin iç işine burnumuzu sokuyoruz? Neden Suriye ile savaşın eşiğine kadar geldik? Her yerde bunu sorgulamamız lazım.

Öteden beri söyledim. Bu ülkenin bağımsızlığını ve bağımsızlığı elde etmek için verdiği mücadeleyi unutup, batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronluğuna savunmak Türkiye Cumhuriyeti'nin ve bizim, gençliğin kabul edebileceği bir şey değildir. Bütün komşularımızla dost geçinmek isteriz. Kimseyle savaşmak istemeyiz. Barış mı? Bütün dünyada. Özgürlük mü? Bütün dünyada. İnsan Hakları mı? Bütün dünyada. Ortak savunmamız gereken değerlerdir. O nedenle CHP'lilere ve CHP'li gençlere büyük görevler düşmektedir. CHP'li olmak kolay değildir. CHP'li olmak kolay değildir. Hele hele CHP'li genç olmak kolay değildir."

"Kafamızda çok soru var"

Kılıçdaroğlu, kurultaydan ayrılırken de gazetecilerin sorularını yanıtladı ve "Sayın Başbakan'ın bizi bilgilendireceği ifade edildi. Dolayısıyla Sayın Başbakan'ı ziyaret edeceğiz. Bakalım ne tür bilgiler verecekler. Bizim kafamızda pek çok soru var. Büyük olasılıkla o sorular yanıtlanacaktır diye düşünüyorum"dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS