Ogün Samast'a "tehdit"ten para cezası

Ogün Samast'a "tehdit"ten para cezası

7 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Hrant Dink'in kardeşi müdahil Hasrof Dink'e başını sallayarak "5 yıl kaldı görüşürüz" diyerek tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan Ogün Samast 30 gün adli para cezası karşılığı olan 600 lira ödemeye mahkum oldu.

İstanbul 35. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ogün Samast ve şikayetçi Hasrof Dink katılmazken taraf avukatları hazır bulundu.

Samast'ın söylediği iddia edilen sözleri duymadığını ve duruşma zabıtlarına da geçmediğini belirten Ogün Samast'ın avukatı Levent Yıldırım, sözlerin sadece karşı tarafın iddiaları olduğunu öne sürdü.

Avukat Yıldırım, "Sanık savunmasında iddia edilen sözleri katılan tarafa değil sanıklara hitaben, duruşmaların uzun olması nedeniyle söylediğini savunmaktadır. Yine 5 yıl sonra görüşürüz ifadesinde tehdit suçunun yasal unsurlarının oluşup oluşmadığı şüphelidir" dedi.

Müvekkilinin ölenin ailesine karşı mahçup durumda olup, pişmanlığını çeşitli vesilelerle dile getirdiğini belirten avukat Yıldırım, bu aileye yönelik tehdit içeren söz sarfetmesini gerektirecek bir durum olmadığını bu nedenlerle de beraatini talep etti.

Hasrof Dink'in avukatı Ayşenur Demirkale ise sözleri katılan vekilleri olarak duyduklarını, ayrıca sanığın 5 yıl sonra tahliye edilmesi ihtimali üzerine sanık ve çevresindekiler tarafından bu tehditin yapıldığını iddia etti.

Hakim kararında, tehdit suçundan sanığın eyleminin sabit görüldüğünü belirterek 30 gün karşılığı adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Buna göre günlüğü 20 liradan 600 lira adli para cezası verilen Ogün Samast'ın cezasının ertelenmemesine hükmetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS