Bakan Günay İzmir'de yuhalandı

Bakan Günay İzmir'de yuhalandı

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü nedeniyle "90. Yıl Zafer Yürüyüşü" düzenlendi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir grup vatandaş tarafından yuhalandı. Günay, tepki gösterenleri "birtakım grupçuklar" olarak değerlendirdi ve bir İzmirli olarak üzüldüğünü söyledi.

Geniş katılımla Basmane Polis Merkezi önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren yürüyüşe, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve milletvekilleri ile çeşitli parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Yürüyüş sırasında bir grup tarafından hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

Bakan Günay'ın, "Gün gelecek, devran dönecek. AKP halka hesap verecek" sloganı atanlara, "Seçimde" diye yanıt verdiği gözlendi. Bu sırada Bakan Günay'ın yanında yürüyen İzmir Büyükşehir Belediye Kocaoğlu, protestocu gruba sakin olmaları çağrısında bulundu.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene geçildi.

Buradaki törene İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk ile Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay da katıldı.

AK Partili vekille Kocaoğlu arasında tartışma

Meydana kurulan portatif tribünlerdekileri Başkan Kocaoğlu ile birlikte selamlayan Bakan Günay, bu sırada da bir grup tarafından protesto edilince, AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait ile Aziz Kocaoğlu arasında tartışma yaşandı.

Protestolar, Bakan Günay'ın, hükümet adına Atatürk Anıtı'na çelenk sunduğu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajlarının da okunduğu sırada devam etti.

Törende, çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

-"9 Eylül'de kim nereden gelirse gelsin, İzmir'in konuğudur"-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha sonra törende yaptığı konuşmasına, 9 Eylül'ün İzmir'in kurtuluşu olduğunu belirterek, "9 Eylül'de kim nereden gelirse gelsin, İzmir'in konuğudur. İzmirliler, 9 Eylüller'de ev sahipliği yaparlar. Hepinizden ev sahibi nezaketini göstermenizi istirham ediyorum" sözleriyle başladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına duydukları sonsuz minnet ve hayranlığı anlatacak kelimeleri bulmakta zorlandığını ifade eden Kocaoğlu, "Çünkü 9 Eylül zaferinin yani sadece bir kentin değil, koskoca bir ülkenin, bir milletin kurtuluşunun hangi güç koşullarda kazanıldığını iyi biliyoruz" dedi.

Kocaoğlu, Milli Mücadele'nin son aşaması sayılan "Büyük Taarruz"da Atatürk'ün "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrini hatırlatarak, kurtuluşun ardından Atatürk'ün kendilerine gösterdiği hedef doğrultusunda, İzmir'in kültürel zenginliğini ekonomik zenginlikle birleştirerek, İzmir'i Akdeniz'in lider kenti haline getirme çabasında olduklarını söyledi.

İzmirlilerin, İzmirli olmanın ve İzmir'de yaşamanın özel bir anlam taşıdığını çok iyi bildiğini kaydeden Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gerçeği artık herkesin çok iyi anlamasını, İzmir duruşunun ne olduğunu, İzmirlilerin hassasiyetlerini, önceliklerini, vazgeçilmezlerini artık çok iyi öğrenmelerini istiyoruz. 9 Eylül coşkumuz içinde özel bir yeri ve anlamı olan bayrak töreni ve atlı süvari geçişinin, tam 89 yıl sonra, neden ve hangi gerekçelerle iptal edilip sonra yeniden izin verilmesini anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. 9 Eylül'ün alelade bir kurtuluş olmadığı, aynı zamanda ülkenin kurtuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu anlamına geldiği hiç unutulmasın istiyoruz.

Sevgili Atam, bilmelisin ki, İzmir ve İzmirliler, gösterdiğin çağdaş uygarlık yolunda ilerliyor; kurmuş olduğun Cumhuriyet değerlerini ödün vermeksizin koruyor, savunuyor. Bilmelisin ki, İzmir ve İzmirliler, seni, en az senin İzmirlileri sevdiğin kadar seviyor. Bağımsızlık yolundaki direniş destanımızın simge kenti olarak, hiç eksilmeyecek bir sevgi, saygı ve bağlılıkla; seni, silah ve düşünce arkadaşlarını saygıyla, minnetle ve özlemle anıyoruz."

Konuşmanın ardından Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen isimlerini canlandıranlar, temsili olarak alana gelerek katılımcıları selamladı.

Çeşitli halk dansları topluluklarınca yaklaşık 300 kişi tarafından zeybek oynanmasının ardından, Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, sona erdi.

Günay törenden sonra konuştu

Günay, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü nedeniyle Hükümet Konağı balkonuna süvari birliklerince bayrak çekilmesi törenin ardından, valilikte basın toplantısı düzenledi.

Kutlamalar kapsamında düzenlenen "Zafer Yürüyüşü", Cumhuriyet ve Konak meydanlarında düzenlenen törenlerde, bazı gruplarca hükümet aleyhine protestoda bulunulmasını değerlendiren Günay, 9 Eylül tarihinin özel bir gün olduğunu, bugünün sadece İzmir'in kurtuluş tarihi olmadığını, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nın başarı ve zaferle sonuçlandığı gün olduğunu vurguladı.

Günay, bu nedenle 9 Eylül törenlerinde, milli birlik ve bütünlük bilincinin en yüksek düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bugün ne yazık ki, bu meydana siyasi saiklerle gelmiş olan bazı grupçuklar, milli birlik, bütünlük, kardeşlik ve dayanışmaya en fazla bu ihtiyaç duyduğumuz günde, buna bir miktar gölge düşürdüler. Bu bayram gününde, incinsem de incitmemeye çalışırım. Bizim inancımız budur, bayram günlerinde buna ihtiyacımız var. Hele içinde yaşadığımız bugünlerde, hain tuzaklar ve şanssızlıklar geçirdiğimiz günlerde, birbirimizi incitecek davranışlardan bir takım kendini bilmezler sakınmasalar bile, devletin, hükümetin, yönetim sorumluluğu taşıyanların sakınması gerekir."

-"Yerel yönetimin dar yorumunu ortadan biz kaldırdık"-

Bakan Günay, 9 Eylül kutlamaları kapsamında her yıl gerçekleştirilen, ancak bu yıl valilikçe ilan edilen ilk programda yer almamasına karşın sonradan programa konulan Hükümet Konağı'nda Türk bayrağı çekilmesi törenine de değinerek, bu törenin programdan çıkartılmasının ilgili yönetmeliğin bir maddesinin, dar kapsamda yorumlanmasından kaynaklandığını ifade etti.

Kurtuluş günlerinin nasıl kutlanacağı konusundaki yönetmeliğin, Ankara'da Ankara Valiliği'nin, diğer illerde de il valiliklerinin ve kaymakamlıkların başkanlığında, askeri birimlerin, milli eğitim birimlerinin ve belediyelerinin olacağı komiteler tarafından düzenlendiğine dikkati çeken Günay, şunları söyledi:

"Şimdiye kadar devletin soğuk yüzünü bir miktar geri çekmek, halkın sıcak duygusunu öne çıkarma konusunda bir düzenleme yapıldı. Her yerde biz bunu uygulamaya çalıştık. Resmi geçit yok, ama halkın coşkuyla kutlaması konusunda ne gerekiyorsa hepsi yapılıyor.

Vilayet binası önünde 9 Eylül için yaptığımız bu tören, önemli, görkemli onurlu ve tarihi bir gösteridir. Bunun yapılmasını engelleyen hiç bir düzenleme bu yönetmelikte yok. Ama içinde valiliğin, garnizonun, belediyenin bulunduğu komite, daha önceki düzenlemede koymamış bu ritüeli. Ben bunu fark eder fark etmez, ilgili arkadaşlarımı aradım, sadece İzmir'deki arkadaşları değil, aynı zamanda bu yönetmelikte etkili bakan arkadaşlarımı aradım. Tam bir mutabakat içinde, bu ritüelin kaldırılmasının doğru olmadığına karar verdik ve biz bir anlamda yerel yönetimin kararındaki dar yorumu ortadan kaldırdık."

Günay, gayretleri ve dikkatleri sonucunda 90 yıllık geleneğin aynı şekilde icra edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama üzüntüyle gördüm, bugün bir takım marjinal grupçuklar, hem Cumhuriyet Meydanı'nı hem İzmir Vilayeti'nin önünü, Türkiye'yi şu anda tuzağa çekmek isteyen bir takım grupçukları sevindirecek bazı görüntülere sahne yaptı. İzmir'de milyonlarca insan yaşıyor, bu meydanda da bir kaç bin insan vardı. Birkaç bin insan içinde, birkaç bin veya birkaç yüz insanın böyle bir bayramı siyasi çekişme, bir devlet ve millet karşıtlığı haline dönüştürmesi, gerçekten hepimiz için yürek yaralayıcıdır. Biz, onlarca çocuğumuzun canını yitirmesinin acısını yüreğimizde taşıyoruz, her gün bir sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Ama bir takım grupçuklar, Türkiye Cumhuriyeti'nin özel bir günü olduğunu unutarak, bir siyasi, kendi marjinal siyasetleriyle töreni bir siyasi gösteri mekanı haline getirmeye çalıştı. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bir üyesi, bir İzmir milletvekili ve İzmirli olarak üzüldüm. İzmir halkını tenzih ediyorum. İzmir'de bu meydanda bulunmayan ve törene katılmayan milyonlarca insan var. Onlarla yakın bir gelecekte bir araya geleceğiz. Önümüzde 2013 var, 2014 var, 2015 var, hangi hesap gününde istiyorlarsa o hesap gününde karşı karşıya geleceğiz."

Bakan Günay, Cumhuriyet Meydanı'nda, protestolar üzerine AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında yaşanan tartışmanını hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti:

"Bayram günü doğrusu bazı şeyleri yakıştıramadım. Sadece halkı selamlama sırasında, ayak takılması oldu, bir öne geçme değil. Herhangi bir özel davranıştan kaynaklamayan çarpışmadan dolayı Sayın Başkan sinirlendi, daha sonra yatıştırdık. Bu tür törenlerde herkes birbirinin ayağına basar, omzuna çarpar, bunlardan ötürü birbirimize küseceksek, çok gerginiz demektir. Bu tür gerginliklerden biraz daha sakınalım istiyorum. Burada yapılmış dar yönetmelik yorumu, basın gündeme getirdi, belediye önüme getirmedi, İzmir'de herhangi bir muhalif grup önüme getirmedi, basın bunu fark etti, önüme getirdi. Anında müdahale ettik ve bu dar yorumu genişlettik."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS