Edremit Belediye'sine yolsuzluk operasyonu

Edremit Belediye'sine yolsuzluk operasyonu

Edremit Belediyesi'ndeki operasyonun, rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırma ve 3628 Sayılı Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'na muhalefet suçlarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yapıldığı bildirildi.

Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Edremit Belediyesi'nin ihalelerinin, ilçede faaliyet gösteren bir gruba ve yine bir grubun çalışanlarının ve akrabalarının ortak olduğu şirketlere gayrimeşru yollarla verildiği, ihaleye konu edilen bazı işlerin şartnamede belirtilenlerden eksik ve kalitesiz gerçekleştirildiği iddialarının Edremit kamuoyu ve yerel basının bir süredir gündeminde olduğu belirtildi.

Edremit Belediyesi'ne ait olan, özellikle ilçenin merkezi yerlerinde ve Akçay beldesinde bulunan bazı gayrimenkullerin önce belediye iştiraki ED-BEL şirketine, bu şirket üzerinden de özel hukuk hükümleri bahane edilerek, gerekli rekabet ortamı sağlanmaksızın gizlice, değerlerinin altında belirtilen kişilere devredildiği ve bunun karşılığında bir kısım belediye görevlisi ve yakınları ile ED-BEL görevlilerine rüşvet olarak çeşitli menfaatler sağlandığının öne sürülmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızın 03/08/2012 tarihli müzekkeresi ile ED-BEL şirketinden ve Edremit Belediye Başkanlığı'ndan söz konusu ihalelere ve satışlara ilişkin dosya asıllarının teslim edilmesi istenmiş ve belgeler teslim alınmıştı. Belediyeden getirtilen ihale dosyaları ve ED-BEL şirketinden getirtilen gayrimenkul satış dosyalarında yapılan incelemelerde, birtakım usulsüzlükler görülerek, soruşturma rüşvet, zimmet, ihaleye fesat karıştırma ve 3628 sayılı (Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Konunu) kanuna muhalefet suçları yönünden soruşturma derinleştirilmiştir."

İddia edilen suçların işlendiğine yönelik ciddi deliller elde edilmesi, soruşturmada belli aşamaya gelinmiş olması gözönüne alınarak ve yeni deliller elde edilmesi amacıyla, savcılığın talebi ile Edremit Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan arama ve el koyma kararlarının icrası için, bu sabah itibarıyla, Edremit ve Balıkesir KOM Şube Müdürlüğü personelince Edremit Belediyesi'nin bazı bölümleri ile ED-BEL şirketinin bazı yerleri ve bazı şüphelilerin ikamet ve iş yerlerinde eş zamanlı arama ve el koyma işlemleri yapıldığı belirtilen açıklama, şunlar kaydedildi:

42 şüpheli

"Olayla ilgisi bulunduğu düşünülen 42 civarında şüphelinin Edremit Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmesi talimatı verilmiştir. Yine bu kapsamda aralarında Edremit Belediye Başkanı ile ED-BEL şirketinin müdürü ve ilgisi olan diğer şirket yetkililerinin de bulunduğu 26 civarında kişi gözaltına alınmıştır. Şüpheli sayısı, yapılan işlemler ve toplanan delillere göre değişebilmektedir. Soruşturma ve şüpheliler hakkında işlemler devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 38. maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince 'Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağı ilkesi ve soruşturmanın gizliliği ve amacını tehlikeye düşürülmemesi hususları' dikkate alınarak, kamuoyunun haber alma ve doğru bilgilendirilme hakkı ile yanlış haber ve yorumlara meydan vermemek amacıyla bir açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS