"Yerinde ve makul bir tavır"

"Yerinde ve makul bir tavır"

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Gül'ün tutuklu vekillerle ilgili çıkışını, "Yerinde ve makul bir tavır" diyerek yorumladı. Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında konuşan Bahçeli, tutuklu vekiller için Meclis'i acil göreve çağırdı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,TBMM'nin yeni yasama yılının, çok ağır iç ve dış gelişmeler altında başladığını belirterek, Türkiye'nin MHP'ye diğer yıllarla kıyaslanmayacak ölçüde ihtiyacı olduğunu ifade etti.


Vatandaşların MHP'den büyük beklentilerinin olduğunu anlatan Bahçeli, buna karşılık vaktin dar, imkanların sınırlı ve yolların kısıtlı olduğunu belirtti. Bahçeli, şöyle devam etti:


"Üstelik meşakkatin her türlüsü, tehlikenin her şekli ve fitnenin her yüzü alanını ve etkisini gittikçe yaygınlaştırmaktadır. Doğruya sırtını dönen, meşruiyete yüzünü çeviren, adalete savaş açan namertler güç kazanmaktadır. İhanetle sarmaş dolaş, edep ve hayâ yoksunluğuyla kardeş olan bedbahtlar durmadan mesafe almaktadır. Türk milletinin birliği, bin yıllık beraberliği ve dünden intikal eden milli değerleri darbe üstüne darbe yemektedir. Türkiye'nin bugünkü ortamında; sistem sancılı, kurumlar sorunlu, toplum sıkıntılıdır. Devlet bunalımlı, millet endişeli, insanımız mutsuzdur. Ekonomi durgun, zamlar şişkin, siyaset yorgun, sosyal hayat yaralıdır ve sınavlar şaibeli, eğitim çalkantılı, hayaller karanlıktır. İktidar partisi; çıraklık, kalfalık ve sözde ustalık dönemi kandırmacaları altında Türkiye'yi önce duraklamaya, ardından gerilemeye1 ve sonra da çöküş istikametine sokmuştur."


MHP Lideri Bahçeli, TBMM'nin önündeki ilk imtihanın; 17 Ekim 2012 tarihinden itibaren süresi bir yıl uzatılan; Türk Silahlı Kuvvetleri


unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmasını düzenleyen tezkere kararı olduğunu bildirdi.


MHP Milletvekili Alan'ın durumu


Konuşmasında MHP Milletvekilli Engin Alan'ın TBMM'de bu dönem de yer alamadığını hatırlatan Bahçeli, "Sayın Alan, maalesef sözde darbe iddiaları kapsamında esarete mahkûm edilmiş ve özgürlüğü elinden alınmıştır" dedi. Bahçeli, şöyle konuştu:


"PKK militanları dağda, yandaşları şehirde, siyasi uzantıları Meclis'tedir; gelin görün ki 'TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası'na ve 'TSK Başarı Madalyası'na sahip Sayın Alan içeridedir. Bu zulmün, bu zindanın ve bu ayrılığın en kısa sürede son bulmasını diliyor, 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın temyiz aşamasında düzeltilmesini adalet ve millet adına beklediğimizi ifade etmek istiyorum.


TBMM'nin açılış konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanı;nın bu yönde tutum takınmasını, seçildikleri halde bu kutlu çatı altında bulunamayan


milletvekillerine sıcak yaklaşmasını yerinde ve makul bir tavır olarak gördüğümüzü söylemeliyim."


"Türkiye inim inim inliyor"


"Keşke, her şeyin güzel olduğundan, istikrarlı ve dengeli bir ülke resminden bahsedebilseydik. Sıkıntıların olmadığı, pişmanlıkların bulunmadığı ve hayal kırıklıklarının yer almadığı bir ülke manzarasını sevinerek anlatabilseydik" diyen Bahçeli, "Arzu ederdim ki, yüzeysel ve ön yargılı kafaların etkisizleştiği, siyasi ve ahlaki temizliğin her alanda hissedildiği bir ortamı paylaşabilseydik. Dilerdim ki, terörün olmadığı, kanın akmadığı, kardeşliğin zedelenmediği, ekonomik yüklerin bulunmadığı bir Türkiye tablosuna ulaşabilseydik" görüşünü dile getirdi. Bunların yalnızca 'bir hayal ve rüyadan ibaret olduğunu' söyleyen Bahçeli, "AKP hükümetiyle herşey kötüye gitmiş, bozgunun her şekli hayat bulmuştur. Türkiye art niyetli ve aciz bir siyasi iktidarın yönetimi altında inim inim inlemektedir" ifadelerini kullandı.


Bahçeli, "AKP;nin 10 yıla yaklaşan devri hükümet döneminde yaşanmadık rezalet, muhatap kalınmadık zillet ve karşılaşılmadık mihnet neredeyse kalmamıştır" dedi.


AK Parti Kongresi


Konuşmasında AK Parti'nin pazar günü yapılan 4. Olağan Kongresi'ne değinen Bahçeli, "Kongre öncesinde pompalanan beklentiler ve yükseltilen heyecan dalgasının Arena Kapalı Spor Salonu'nda suya düştüğünü, vizyon ve hedef kısırlığının her yünüyle kendisini gösterdiğini" ileri sürdü. Bahçeli, şunları dedi:


"Başbakan Erdoğan 'Bu bir veda değil, bir es' diyerek son üç yıllık görevine tekrar seçildiği kongrede 2,5 saate yaklaşan bir konuşma yapmıştır. Bu kadar uzun konuşup da aslında bir şey söylemeyen ikinci bir siyasetçiye herhalde tesadüf etmek imkânsızdır. Başbakan Erdoğan kongre konuşmasında yeni hiçbir şey söylememiştir. 'Büyük millet, büyük güç, hedef 2023' sloganının boş, anlamsız ve


dayanaksız olduğu açıkça görülmüştür. Başbakan Erdoğan'ın amacı içinde Türk olmayan milleti ve bunu sağlayacak koltuk hırsını, 2023'e taşımak noktasında düğümlenmiştir. AKP kongresi, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir ön hazırlık, mümkünse başkanlık sistemi için atlama tahtası olarak planlanmıştır. Başbakan'ın hesabı kendisine yöneliktir ve hedefi de makamlar arasında ki geçişi kolaylaştırmaktır. İşin kritik tarafı ise AKP;yi birlikte kurduğu Sayın Cumhurbaşkanı'ndan hiç bahsetmemesi ve adını dahi anmamasıdır. Demek ki Başbakan Erdoğan her şeyin merkezine bizatihi kendisini koymuş, tüm suların yönünü kendisine akıtmak için seferber olmuştur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS