Kılıçdaroğlu: "Yerel seçim kararına saygılıyız"

Kılıçdaroğlu: "Yerel seçim kararına saygılıyız"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin erken yapılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin Meclis'te 360 oyla kabul edilmesi ile ilgili olarak, "O konuda parlamentoda bir oylama yapıldı, çıkan sonuca herkesin saygı duymasını isteriz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Gazipaşa ilçesinde Atık Su Arıtma Tesisi'nin açılış törenine katıldı. Tesisi gezen Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Yerel seçimin erkene alınması konusunda referandum yapılır mı?" sorusunu Kılıçdaroğlu, "O konuda parlamentoda bir oylama yapıldı,
çıkan sonuca herkesin saygı duymasını isteriz" şeklinde cevapladı.

Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanının tavrını nasıl bekliyorsunuz?" sorusu üzerine de "Sayın Cumhurbaşkanının önüne gidince kendisinin tavrını göreceğiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise parlamentodan çıkan sonucun kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Gerek tezkere, gerek anayasa değişikliği ile ilgili milletvekillerinin yok sayıldığını ileri süren Tekin, milletvekillerinin milletin iradesini temsil ettiğini, bu nedenle yok sayılamayacaklarını kaydetti.

Milletvekillerinin yok sayıldığı için gerekeni yaptıklarını belirten Tekin, şunları söyledi:

"Gereğini yapan milletvekillerini kutlamak istiyorum. Biliyorsunuz, Suriye ile ilgili tezkere çok önemli bir tezkeredir. Bu, her an bir ülke başka bir ülkeyle savaşa girebilir demektir. Bu kadar önemli bir karar alınırken siyasi partilerin grup toplantısı yapmaması, milletvekillerini yok saymıştır. Görüyorum ki milletvekilleri yavaş da olsa iradesine sahip çıkmıştır. Burada hangi siyasi parti olursa olsun ister AKP, ister MHP, bu arkadaşlarımı kutlamak istiyorum."

Tekin, "Erken seçim olur mu, Sayın Cumhurbaşkanın tavrı nasıl olacak?" sorusu üzerine, "Doğrusu bugüne kadar beklediğimiz uygulamaları, anti demokratik
uygulamaların hiç birinde sayın Cumhurbaşkanı tavır almış değildir. İnşallah bizi mahcup eder sayın Cumhurbaşkanı. Öyle şey beklediğimi söyleyemem" diye
konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS