Erdoğan'dan İran'a Suriye önerisi

Erdoğan'dan İran'a Suriye önerisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Suriye ağırlıklı bir görüşme gerçekleştirdiklerini, üçlü bir sistem önerdiklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ABD büyükelçisinin anlık istihbarat paylaşımı ile ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirirken, anlık istihbarat paylaşımının George W. Bush döneminden beri yapıldığını hatırlatırken, Bin Ladin'in öldürülmesiyle, terör örgütüyle mücadelenin kendi şartları içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu:"Ben de açıklama metnini aldım. Bu açıklamadan hareketle bizim sayın Bush döneminde bölücü terör örgütüne yönelik istihbarat paylaşımında, anlık paylaşıma geçiş kararımız var. Öyle istihbarat süreci olurdu ki 1 ay sürerdi. O günden bugüne anlık istihbaratı daha da ileri taşıma gayreti içerisine girildi. Kendilerinin Bin Ladin'le ilgili çalışması kendi şartları içerisinde değerlendirilir. Bizim terörle mücadelemizde kendi şartları içerisinde değerlendirilir. Üçlü mekanizmayla ilgili attığımız adımlar var. Bu konuda bizim de ilgili birimlerimiz çalışma yapıyorlar. Müşterek çalışma yapabileceğimiz ülkelerlede bilgi paylaşımını sürekli devam ettiriyorlar."

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Suriye ağırlıklı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Suudi Arabistan'ın İran'ın bulunduğu bir oluşumda yer almak istemdiğini hatırlatarak, Ahmedinejad'a üçlü bir sistem önerdiklerini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS