"Fas'tan dua istedi"

"Fas'tan dua istedi"

AB İlerleme Raporu'nu buruşturup çöpe atmasıyla tepki toplayan Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, ziyaretine gelen Faslı Bakandan, "anayasa duası" istedi. Ardından da gazetecilere "Alın size Fas'tan dua istedi' diye başlık" dedi. Kuzu, Faslı Bakana, "Bu işi iyi yaptığım için Başbakan beni bakan yapmadı" diye espri de yaptı.

Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı Lahbib Chubani, TBMM'de temasları kapsamında Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile bir araya geldi. TBMM'de gerçekleşen görüşmede Faslı Bakan Chubani, Fas'ta iş yapan Türk firmaları ve işadamları sayesinde Türkiye'nin imajının çok olumlu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin inandırıcı politikalar yürüttüğünü ve kazan-kazan politikası izlediğini belirten Chubani, bu bakımdan Türkiye'yi takdir ettiklerini kaydetti. Chubani, Türkiye ile çok daha ili ilişkiler kurmak istediklerini ifade etti ve Fas'ta gerçekleşen siyasi değişim ile reformlar konusunda bilgi verdi. Faslı bakan, Kuzu'ya Türkiye'de anayasa değişikliği yapılacağını öğrendiğini ve bu değişikliğin neler içereceğini sordu. Kuzu, şu andaki anayasanın 12 Eylül anayasası olarak anıldığını belirterek, bunun güvenlik odaklı ve vatandaşa şüpheyle bakan bir anayasa olduğunu söyledi.

Anayasanın 17 kez değiştiğini hatırlatan Kuzu, yeni anayasada Güneydoğu'daki sorunlara çözüm için yeni hükümlerin konabileceğini, yargıdaki asker-sivil çift başlılığının giderilmesi için çalışma yapılabileceğini ve hükümet modelini değiştirip başkanlık modeline geçilmesinin tartışılabileceğini kaydetti.

Kuzu'nun sözleri üzerine Faslı Bakan Chubani, Güneydoğu ile ilgili ne tür değişiklikler yapılabileceğini sordu. Kuzu, bu soru üzerine şöyle konuştu:

"Vatandaşlık tanımıyla ilgili bir iki oynama olabilir. Öyle çok fazla birşey yok ama yerel yönetimlerin güçlendirilmesi olabilir. Onun dışında bir federal yapılanma, özerklik olmaz. O tür şeylere şu an ne biz ne muhalefet sıcak bakıyor."

"Fas'tan dua istedi"

Chubani'nin "İnşallah istediğiniz gibi bir anayasa elde edersiniz" demesi üzerine Kuzu, "İnşallah. Dua etsinler de muhalefet biraz vicdana gelsin" diye espri yaptı. Kuzu, daha sonra gazetecilere dönerek, "Alın size 'Fas'tan dua istedi' diye başlık" dedi.

Kuzu ayrıca, Fas'ın Arap Baharı sürecini iyi yönettiğini belirterek, Fas'ta çok partili siyasi hayatın istikrarlı şekilde devam ettiğini hatırlattı. Ancak Fas'ta koalisyon hükümetinin olduğuna işaret eden Kuzu, kendisinin bir anayasa profesörü olarak koalisyonlara sıcak bakmadığını, çünkü koalisyonların ülkelere çok faydalı olmadığını söyledi. "Türkiye koalisyonlardan çok çekti" diyen Kuzu, temennisinin Fas'ta güçlü bir yapı olduğunu kaydetti.

"Başbakan duyar belki"

Kuzu, 30 yıl İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği, 10 yıldır da TBMM Anayasa Komisyonu'nun başkanlığını yaptığını hatırlatarak, "Bu işi iyi yaptığım için Başbakan beni bakan yapmadı. 'Çok güzel yapıyor bu işi nasıl olsa hoca' diye. Bunu söyle de duyar belki Başbakan buradan" diye konuştu.

Chubani, daha sonra Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya'yı da ziyaret etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS