Açlık grevine destek gerginliği

Açlık grevine destek gerginliği

Cezaevlerinde KCK'lı tutuklular tarafından başlatılan açlık grevlerinin 38. gününde Taksim'de eylem yapıldı. Hükümeti protesto eden gruba BDP'li vekiller de destek verdi. Diyarbakır'da ise cezaevi önüne yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Taksim'de  bir araya gelen grup, cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana devam eden açlık grevlerine dikkat çekti.

"Ölüm değil çözüm" yazılı pankartlar taşıyan grup üyeleri, açlık grevi başlatan Kürt siyasi tutuklularının taleplerini dile getirdi.

Diyarbakır'da müdahale

Diyarbakır'da ise BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile bazı milletvekillerin de aralarında bulunduğu BDP'lilerin, cezaevlerinde bulunan siyasi tutukluların başlattığı açlık grevi eylemine destek olmak için düzenlemek istediği yürüyüşte olaylar çıktı.

BDP Genel Başkanı Gültan Kışanak, Van bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekilleri Emine Ayna ve Nursel Aydoğan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişi BDP Bağlar İlçe Başkanlığı önünde toplandı.

Yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan E Tipi Cezaevi'ne yürümek isteyen BDP'lilere, valilik tarafından izin verilmedi. BDP'lilerin yürümekte ısrar etmesi üzerine olaylar çıktı.

Olayların çıkması üzerine BDP'liler gruplara ayrıldı. Bir grup BDP'li Diyarbakır-Mardin karayolunu bir süre trafiğe kapatırken, bir grup BDP'li de cezaevine gitti.

Milletvekili Aysel Tuğluk ve Nursel Aydoğan da karayolunu kapatın gruba katılarak destek verirken, yolu açmayan göstericilere polis, gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Müdahale üzerine sokak aralarına kaçan göstericiler de polis araçlarını taşlamaya başladı.

Bu sırada Aysel Tuğluk'un gaz sıkılması nedeniyle çok sinirlendiği ve polis müdürleriyle tartıştığı görüldü. Müdahalenin ardındın göstericilerle polis arasında başlayan kovalamaca, sokak aralarında devam etti.

Bu sırada Cezaevi önünde bulunan ve aralarında BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Emine Ayna, Halil Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu grup, polis ekiplerince engellendi.

Durdurulan gruptakilere polis ekipleri, sık sık 'dağılın' uyarısı yaptı.Baydemir, "Ya Allah" diyerek barikata yüklendi

Dağılmayan grup içinde bulunan Osman Baydemir, "Taş yok, sopa yok, molotof yok. Sadece ve sadece vicdanımızın sesiyle buradayız. Tek bir insanın yaşamını yitirmemesi için buradayız. Lütfen yolumuzu kesmeyin. Demokratik hakkımızı gasp ediyorsunuz. İnsanların cezaevinde veya dağda veya ovada ölümüne bizim vicdanımız elvermiyor. Bizim görevimiz insanlığa sahip çıkmaktır."

Baydemir, "Hadi Ya Allah" diyerek grubun hareketlenmesini sağladı. Polis barikatına yüklenen Baydemir ve beraberindekiler, çevik kuvvet ekipleri tarafından engellendi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından milletvekili ve başkanların cezaevi önüne gitmesine izin verildi.

Emine Ayna, polis ile tartıştı

Bu sırada cezaevi önünde toplanan bir bir başka grup oturarak yolu trafiğe kapattığı sırada polis müdürleri ve milletvekili Emine Ayna arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Yaşanan gerginliklerden sonra cezaevi önüne gelen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve ismi öğrenilemeyen bir polis müdürü arasında da tartışma çıktı. Polis müdürü, "Az önce Aysel Tuğluk oturdu, sigara içerek yolu kapattı. Dokunulmazlığı varsa da herkesin hakkını ihlal eder demek değildir" sözü üzerine Gülten Kışanak, "Bütün yolları siz kapattınız. Yol kesen sizsiniz" şeklinde karşılık verdi.

Gösteriler sırasında fenalaşan bir BDP'li cezaevi önünde bekleyen polis aracına konarak hastaneye sevk edildi. Yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe geçen BDP'li grup, sık sık Öcalan lehinde slogan attı.

Cezaevi yakınlarındaki bir sokakta toplanan gruba yönelik bir konuşma yapan Aysel Tuğluk, tutukluların başlattığı açlık grevlerini sonuna kadar desteklediklerini belirterek, "Artık hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Artık Kürt gencinin, Türk gencinin ölümünü kaldıramıyoruz, yeter diyoruz. Tanklarınız, toplarınız, uçak savarlarınız bu mücadeleyi durduramayacaktır" dedi.

Öte yandan Şırnak merkez ve Beytüşşebap İlçesi'nde de BDP'liler açlık grevlerine destek amaçlı basın açıklamaları yaptı.

Manisa'da Öcalan sloganına tepki

Öte yandan Manisa'da biraraya gelen yaklaşık 200 BDP'li, cezaevlerinde bulunan ve geçen 12 Eylül'de açlık grevine başlayan arkadaşlarını desteklemek yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında, zaman zaman terör örgütü PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atılmasına, bazı Manisalılar tepki gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS