Bu kırmızı kartlar Başbakan Erdoğan'a

Bu kırmızı kartlar Başbakan Erdoğan'a

Ayrımcılığa, asimilasyona ve savaşa karşı on bine yakın Avrupalı Alevi Cumartesi günü Strasbourg'ta yapılan protesto yürüyüşünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetine kırmızı kart gösterdi.

Fransa'dan 32 Alevi Kültür Derneğiyle beraber 20 Türk derneği protesto eylemine destek oldu.  Gün boyu süren yürüyüşe  Avrupa'nın 14 ülkesinden 100'e yakın Alevi Federasyonlarına bağlı dernekler katıldı. Dernek üyelerin taşıdıkları dövizlerde AKP hükümeti  ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan eleştirildi.

Çok sayıda Fransız siyasilerinde desteklediği protesto eyleminde Strasbourg ve Alsas meclis üyesi Armand Jung “Aleviler davalarında haklılar. Biz de bundan sonra Alevi toplumuna destek olmak için her zaman yanlarında olacağız haklı davaların bekçisi olacağız" dedi.

Alsas meclis üyesi Jung Alevi toplumun  sorunlarıyla ilgili Fransız Dışişleri Bakanlığıyla temasa geçildiğini duyurdu. Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) bakanlıktan görüşme randevusu bekliyor. Strasbourg'taki yürüyüşe ev sahipliği yapan FUAF başkanı Erdal Kılıçkaya “Avrupa'dan Türkiye'ye bakınca karanlık bir tablo görüyoruz  cem evlerine yasal statü verilmemesi, zorunlu din dersleri, Alevilere yönelik artan saldırılar, Alevi evlerinin kapılarının işaretlenmesi ve birçok yaşanan dışlanma örnekleri bizi haykırmaya davet etti. Biz Aleviler laikliğin, demokrasinin, eşitliğin savunucusu olarak zulme, baskıya, adaletsizliğe, asimilasyon, ayrımcılık ve savaşa karşı hayır diyoruz. Türkiye'deki karanlık tablonun değişmesi için bugün Avrupa'nın merkezi Strasbourg'ta sokağa döküldük" diye konuştu.

ALEVİLER  BAŞBAKAN ERDOĞAN'A KIRMIZI KART GÖSTERDİ

Strasbourg'un Place Bourse meydanında başlayan yürüyüş Avrupa Konseyi'ne(AK) kadar devam etti. Yaklaşık üç saatlik yürüyüşte binlerce Alevi savaşa karşı ve Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Eylemciler AKP hükümeti ve başbakan Erdoğan'ın izlediği politikaya karşı protesto edip kırmızı kartlarını gösterdi. Davul, zurna eşliğinde devam eden yürüyüş kortejinde bazı caddeler trafiğe kapatıldı. Korteje polis eşlik etti.

AK önünde toplanan on bin Alevi vatandaşımız sloganlarına devam etti. Yürüyüşe katılanlar arasında Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyon Başkanı Selahattin Özel bulundu. AK önünde kurulan platformda yapılan konuşmalarda hedef yine Başbakan Erdoğan oldu. Yürüyüşe katılanları selamlayan FUAF Kurumsallaştırma Komisyon sorumlusu Dursun Coşar katılımcılara teşekkür etti. Derneklerin gençlik kollarının saz ve AK önünde sema gösterisiyle, çocukların beyaz barış balonlarını gökyüzüne bırakmaları büyük alkış topladı.

FAZIL SAY'A ŞAİR ÖMER HAYYAM  ŞİİR'İYLE  DESTEK

AK önünde  dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say'a destek verildi. Türkiye'de yargılanmasını eleştiren binerce Alevi şair Ömer Hayyam'ın şiiriyle Fazıl Say'a destek oldu.  Fransa'nın Lyon kentinden Eskişehir'e eğitim için gelen ve tutuklanan Sevim Sevimli'nin babası Erdoğan Sevimli de elinde kızının fotoğrafı ve üzerinde kızının resmi bulunan tişörtle kızının serbest bırakılmasını istedi.

MİLLETVEKİLİ  KÜRTÇE  BAŞLADI  TÜRKÇE  DEVAM ETTİ

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün konuşmasını Kürtçe başlayıp, Türkçe devam etti. Milletvekili Aygün konuşmasında TBMM çatısı altında 50 milletvekiliyle çok sayıda çalışan personelin  Alevi olduğuna dikkat çekti. Sembolik  ve başbakan Erdoğan'ı denemek için TBMM Cemevi talebinin yerine getirilmediğini söyledi. TBMM'de kadın ve erkekler için ayrı mescitlerin bulunduğunu ama Cemevine müsaade çıkmadığını anlattı. Türkiye'de yüz binden fazla caminin bulunmasına karşılık cemevi sayısın sadece 578 olduğunu hatırlattı. Avrupa Aleviler Federasyonu Başkanı Turgut Öker de “Başbakan Erdoğan bize hak verecek diye inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz . Kimseye diz çökmeyeceğiz. Sol ve sosyalist partiler bizi destekliyor, bizlerde onlara destek olacağız. AK Parti zihniyetine karşı hepimiz kenetlenmeliyiz başka şansımız yok" dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SÜRPRİZ İKİ  HEDİYE  VERİLDİ

FUAF başkanı Erdal Kılıçkaya  “Avrupa'dan Türkiye'ye bakınca endişe duyuyoruz. Türkiye'de karanlık bir tablo var. Başbakan Erdoğan'a Almanya'nın Bochum kentinde ödül verilecekti. Biz Aleviler bu ödülün verilmesinden vazgeçirdik. Şimdi başbakan Erdoğan'a Türkiye'deki karanlık tablo için maalesef “karanlık bir tablo"yu hoşgörüsüzlük ödülü olarak veriyoruz. Renkli bir tablo olmasını çok isterdik ama biz Türkiye'ye baktığımızda kapkara bir tablo görüyoruz. İkinci sürprizimiz ise Suriye için savaş kışkırtıcılığı yapan başbakan Erdoğan'a  Suriye'de akan kanı sembolize eden içinde kırmızı renkli boya olan şişeyi hediye ediyoruz. Hoşgörüsüzlük hediyelerini Pazartesi günü postayla Ankara'ya gönderiyoruz" şeklinde konuştu.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS