182 kişi açlık grevine son verdi

182 kişi açlık grevine son verdi

Van F Tipi Cezaevi'nde siyasi tutukluların 12 Eylül'de başlattığı açlık grevinde 182 kişinin eylemlerine son verdiği belirtildi. Açlık grevine son verenler arasında tutuklu olan Van eski Belediye Başkanı Bekir Kaya da bulunuyor. BDP İl Başkanı Yakup Ataş, bu bilgiyi doğrulamadı ve "Direnişi kırmak için ortaya atılan bir durum olduğunu düşünüyorum" dedi.

Cezaevlerinde siyasi tutuklu ve hükümlülerin 12 Eylül'de başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nden ise 200 tutuklu ve hükümlü katıldı.

Açlık grevine, 10 Haziran 2012'de yapılan operasyonda gözaltına alınıp 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklanarak Van F Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulan Van eski Belediye Başkanı Kaya, BDP Van Eski İl Başkanı Cüneyt Caniş ve Van eski Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Güler, Edremit eski Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan ile Özalp eski Belediye Başkanı Murat Durmaz da bir süre sonra açlık grevine destek verdi.

Açlık grevini sürdüren 200 kişiden 182'sinin bu sabah eylemlerine son verdiği belirtildi. Açlık grevine son verenler arasında Kaya, Caniş, Güler, Sayan ile Durmaz'ın da bulunduğu ifade edildi.


BDP: "Bizde böyle bir bilgi yok, spekülasyon"


Van F Tipi Cezaevi'ndeki açlık greviyle ilgili BDP Van İl Başkanı Yakup Ataş da açıklama yaptı. Yakup Ataş, Van Valiliği kaynaklı "açlık grevinin sona erdiği" iddialarının spekülasyon olduğunu söyledi.

F Tipi Cezaevi'nde 16 Ekim günü 9 kişinin daha katılımıyla toplam 18 kişinin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi yaptığını, 120 kişinin de destek amaçlı dönüşümlü olarak destek verdiğini belirten Ataş, "Açlık grevine son verildiği iddiasının, direnişi kırmak için ortaya atılan bir durum olduğunu düşünüyorum. Açlık grevinin bittiğine ilişkin bize gelen her hangi bir bilgi yok. Açlık grevinde olanların aileleri ile görüşüyoruz. Onlardan da bize gelen bir şey olmadı" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS