Doğum için gittiği hastanede öldü!

Doğum için gittiği hastanede öldü!

Konya'da 2 çocuk annesi, 39 haftalık hamile, 44 yaşındaki Telli Ergül, sezaryenle doğum yapmak için gittiği hastane odasında ölü olarak bulundu. Karnındaki bebeği de kurtarılamayan Telli Ergül'ün iç kanama sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Çiftçi Bülent Ergül ise, eşinin ölümünde görev ihmali olduğunu öne sürerek, Akşehir Devlet Hastanesi yönetimi ve personeli ile kadın doğum doktoru hakkında Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Sağlık Bakanlığı da soruşturma başlattı.

Çeltik İlçesi'ne bağlı Adakasım Köyü'nde oturan Telli Ergül, 31 Ekim Çarşamba günü eşi 38 yaşındaki Bülent Ergün ile birlikte hamilelik süresince kontrollerini sağladığı doktoruna muayene olmak için Akşehir'e gitti.

Doktoru da doğum zamanının geldiğini belirtip hastaneye gitmesi gerektiğini belirtti. 13 yaşında Hülya, 8 yaşında Ali adında 2 çocuğu bulunan Ergül çifti, yeni bir kız evlat dünyaya getirme mutluluğuyla Akşehir Devlet Hastanesi'ne gitti.

Gerekli tahliller yapıldıktan sonra sezaryenle doğum yapmasına karar verilen Telli Ergül'ün hastaneye yatışı gerçekleşti. Sabah ameliyata alınıp doğum yapmayı bekleyen Telli Ergün, saat 06.45 sıralarında odasına kontrole gelen hastane çalışanı tarafından yerde hareketsiz halde bulundu. Ergül, yapılan tüm müdahaleye rağmen karnındaki bebeğiyle birlikte yaşamını yitirdi.

Eşini hastaneye yatırdıktan sonra eve dönen Bülent Ergül, baba olma sevinciyle sabah hastaneye geldiğinde acı haberi aldığını söyledi. En son saat 23.00 sıralarında eşiyle görüştüğünde durumunun iyi olduğunu ifade eden Ergül, şunları söyledi:

"Sabah hastanede acı haberi aldığımda yıkıldım. Hayallerim vardı. Çocuklarım ve eşimle mutlu olacaktım. Bunu engellediler. O büyüyünce parka götürecek, oyunlar oynayacaktım, ama yetkililer göstermiş oldukları ilgisizlikle bu hayallerime mani oldular."

Zaman zaman konuşmakta zorlanan ve gözyaşlarını tutamayan Ergül, "Neden bize kıydılar? Neden ben yavrumu kucağıma alıp sevemedim. Bunun hesabını versinler. Şimdi benim iki evladım daha var. Ben onlara annelerinin öldüğünü nasıl anlatacağım, onlar annesiz kalmaya nasıl alışacaklar?" dedi.

"Refakatçi kabul etmediler" iddiası

Bülent Ergül'ün ağabeyi 43 yaşındaki Baki Ergül de, Telli Ergül'ün yanına refakatçi kabul etmediklerini öne sürerek, "Tahlillerin sonuçlarını öğle saatinde aldık. Akşam saatlerine kadar Kadın ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. E.Z.'un sonuçlara bakmasını bekledik. Sonra yatış yapılmasını belirtti. Refakatçi bırakmak istedik. Kabul edilmedi. Doktoru bize 'Devletin burada ebesi, hemşiresi var, onlar ilgilenir beyefendi' dedi. Biz de hastaneden ayrıldık" dedi.

Baki Ergül, Sağlık Bakanı'ndan bu olayla ilgilenmesini istediğini ifade ederken, "Bu bir rezalet. Bu bir cinayet. Sağlık bakanını göreve davet ediyoruz. Sayın Başbakanımız '3 çocuk yapın' diyor. Eğer anneler ölecekse, ben çocuğu niye yapayım?" diye konuştu.

Soruşturma başlatıldı

İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, durumu Sağlık Bakanlığı'na bildirdiklerini ve bakanlığında soruşturma için 2 müfettiş görevlendirdiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS