İDO'ya rakip çıktı

İDO'ya rakip çıktı

İzmit Körfezi'nde, Bursa ve İzmir yönüne gidip- gelen günlük ortalama 4 bin aracın taşındığı ve "En karlı hat" olarak da bilinen Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında feribot hattında İDO'ya rakip olarak ortaya çıkan şirket yetkilileri ilk kez basın toplantısı düzenledi.

Negmar Grup bünyesindeki Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak, daha önce 25 Ekim'de başlayacaklarını duyurdukları seferlere, Yunanistan'dan alınan gemilerin hava koşulları nedeniyle geç gelmesi nedeniyle o tarihte başlatılamadığını açıkladı. Şafak, basın toplantısında soruları yanıtlarken izin başvurusunda bulundukları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden gerekli iznin henüz çıkmadığını söyledi.

Narlı Feribot İşletmeciliği'nin birkaç gün önce 60 milyon TL yatırımla Yunanistan'dan alındığı belirtilen Bahariye, Selimiye, Muradiye adlı 3 gemi Eskihisar'da İDO'ya ait rıhtımın hemen yanındaki iskelede bağlı olarak tutuldu. Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak, bugün feribotta düzenlediği ve çok sayıda gazetecinin izlediği basın toplantısında, 25 Ekim'de Kurban Bayramı'nda seferlere başlamayı planladıklarını ancak, hava muhalefeti nedeniyle gemilerin İstanbul'a gelmesinin geciktiğini ve bazı aksaklıklar yaşandığını söyledi. Şafak, "Şu anda gemilerimiz geldi, çok yakın bir zamanda da seferlerimize başlayacağız" dedi.

İDO'nun şu anda normal günlerde 4 bin, hafta sonlarında Cuma ve Pazar günleri ortalama 8 bin araç taşıdığı bilinen bu hatta yoğunluk nedeniyle 7 kilometreyi bulan kuyruklar oluştuğunu, kendilerinin de seferlere başlamaları halinde bu sıkıntının sona ereceğini söyledi. Kendi gemilerinin daha hızlı, yeni ve modern olduğunu da belirten Şafak şöyle devam etti:

"Başvurularımızı tamamladık"

"Şirketimiz, Marmara deniz taşımacılığında bilinir. Türkiye'nin endüstri ve sanayi kalbi Marmara Bölgesi'nde bu tip hatlara ihtiyaç var. Bu hatları kullanmadığımız ölçüde bunlar karayoluna kayacak ve keşmekeş yaşanacak. Bu amaçla yaptığımız araştırmalar bize gösterdi ki özelleştirmeden sonra vatandaş yüksek fiyat ve kötü kalite ile deniz yerine karaya yönelmektedir. Bunu gözlemledikten sonra vatadaşımıza modern yüksek kalite hizmet vermeye karar verdik. Bizim gelmemizle birlikte kuyrukların son bulacağını umuyoruz. 3 gemi satın aldık ve bunlar son derece modern hızlı ve çevreci gemiler. Gemilerimiz özellikle teknik anlamda üstün. Buradaki servisin 7-24 olacağı ve kesintisiz devam edeceğidir. Bürokratik işlemlerimizi ve başvurularımızı tamamladık. En kısa sürede başlamayı planlıyoruz. Bizim başlamamızla beraber 25-30 dakikada karşıya geçmenin keyfini varacaklar. Marmara Denizi çok büyük bir potansiyel taşımaktadır. Ülke olarak marmara denizini etkin olarak kullanamıyoruz ve bu bize trafik keşmekeşi olarak dönüyor."

Henüz izin çıkmamış

Bülent Şafak, bir gazetecinin, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden henüz izin çıkmadığını, bu durumda nasıl sefere başlayacaklarını sorması üzerine şöyle konuştu:

"Bütün resmi başvurularımızı yaptık. Yasalar tarafından bakıldığında bir sıkıntı görmüyoruz. 20 metre ilerde feribot çalışırken trafik olarak da aksi bir karar verilmesi mümkün değil. Gemilerimiz Türk bayrağına geçti ve o başvurular değerlendirilecek. Biz prosedürümüzü geç tamamladık. Şimdi o başvurularımızın tamamını yaptık."

Kira sözleşmesinin iptali iddiası

Gebze Belediyesi'nin, bir başka firma tarafından kiralanan bu iskele yeri için 8 yıldır kira ücreti ödenmediğinden sözleşmeyi feshettiği iddialarını hatırlatması üzerine Şafak, iptalin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Onların ellerinde böyle bir mahkeme kararı varsa ortaya koyabilirler" karşılığını verdi. Bülent Şafak, seferlere başlamak için gün veremeyeceğini ancak, 1 ayı bulmayacağını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS