BDP'li 2 vekil açlık grevine başladı!

BDP'li 2 vekil açlık grevine başladı!

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, cezaevlerinde süren açlık grevlerinde taleplerin karşılanmasına destek vermek amacıyla Diyarbakır'da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını açıkladı. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da, "Yarın olumlu bir gelişme olmazsa grup kararını uygulayarak, açlık grevine başlayacağız" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında dün 14 DTK daimi meclis üyesinin başlattığı eyleme bugünden itibaren Üçer ve Ayna da katıldıklarını belirttiler.

Diyarbakır'da bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binası önünde BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile birlikte basın açıklaması yapan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, dün DTK daimi meclisinin aldığı karar doğrlutusunda bugün 58. gününde olan açlık grevine destek olmak amacıyla daimi meclis üyelerininde dün açlık grevine başladığını belirterek, "Bizler de daimi meclis üyesi Milletvekilleri olarak bu eyleme destek olmak amacıyla bugünden itibaren ben ve Emine Ayna birlikte bu arkadaşlarımızla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyoruz" dedi.

"Sözler yerine getirilsin"

Pazartesi günü BDP grubu olarak yaptıkları toplantıda, BDP'nin eş başkanları, Grup Başkanvekillerinin diyalog ve görüşmeler yapması nedeniyle ve sağlık sorunu bulunan arkadaşları dışında kalan vekillerin açlık grevine girmesi konusunda karar alındığını söyleyen Van Milletvekili Özdan Üçer, şöyle konuştu:

"Bakanlar kurulu toplantısından sonra sayın Bülent Arınç'ın açıklamaları toplumun geniş kesmini olmak üzere bizide umutlandırmıştı. Bugün itibariyle 4 gün geçtiği halde açlık grevinde direnen arkadaşlarımızın geçirdiği her saniyenin ölüm olduğu bilinmesine rağmen hiç bir somut adım ve yaklaşım sergilenmemiştir. Söylenen sözler anlamlı ve önemliydi.

Biz söylenen sözlerin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Açlık grevindekiler, somut adımları görmeden eylemlerini durdurmayacaklarını söylüyorlar. Sayın Arınç'a sesleniyorum. Ölüm eşiğinde olan bu insanların taleplerini hükümet olarak dile getirdiğiniz halde neden 4 gün geçmesine rağmen her hangi bir şey yapmıyorsunuz.

Geçen hen saniye ve dakika onları ölüme bir adım daha yaklaştırmaktadır. Bizlerde yoldaşlarımızın eriyip gitmesine tahammül etmiyoruz. Onlar bu halk için bir fedekarlık eylemi yapıyorlar. Ama, bizim onların ölümüne tahamülümüz yok bunu herkes bilsin. Bizde onları, onların uğrunda ölecek kadar seviyoruz. Bu ölümlere dur demek için bütün halkımızı serhildana davet ediyoruz. Bülent Arınç konuştu, sanki bir ölüm sesizliği oluştu.

Bu sesizliği Kürt halkının onurlu mücadelesi ve direnişi bozacaktır. Yapılan açıklamalar ve verilen sözleri önemsiyoruz. Eş başkanlarımız diyolog için görüşmelerini devam ettireceklerdir. Şu an dönülmez bir yolun sınırındayız. Gelişebilecek en kötü bir durumun sorumlusu Hükümet olacaktır. Bizlerde DTK'nin daimi meclis üyeleri olarak açlık grevleri devam ettiği müdetçe bizlerde bu eylemi devam ettireceğiz.Gönlümüz onların ölmelerine razı değil. Bizler onların ölümlerini durdurmak için her türlü demokratik tepkimizi ortaya koyacağız."

Açıklamadan sonra BDP'li Özdal Üçer ve Emine Ayna, DTK binasında dün açlık grevine başlayan 14 kişi ile birlikte açlık grevi eylemine katıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS