Gürsel Tekin: "Al sana 'Muhteşem Türkiye"

Gürsel Tekin: "Al sana 'Muhteşem Türkiye"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Al sana muhteşem Türkiye" adını verdiği toplantıda, yoksulluğu çeşitli illerde çekilmiş fotoğraflarla anlattı.

Tekin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, fotoğrafların, "öteki Türkiye'yi" anlattığını belirterek, Ankara'da çekilen bir fotoğrafı gösterirken, "Burası Çukurambar'da. İki Bakanın oturduğu yere yakın. Sadece camlarını açacaklar ve öteki Türkiye'yi görecekler" dedi.

İş kazalarına ilişkin fotoğrafları da sergileyen Tekin, Erzurum'da donarak yaşamını yitiren 5 işçiyi örnek gösterdi. Tekin, hiç kimsenin, bu işçilerin ailelerinin ne yeyip içtiği ile ilgilenmediğini söyledi. İstanbul'da da aynı yoksulluk manzaralarının olduğunu ifade eden Tekin, Avrupa Kültür  Başkenti'nde adeta dram yaşandığını kaydetti. Tekin, başka bir fotoğrafı gösterirken, "Yüreğimin parçalandığı bir fotoğraf. Bu çocuklar sabahın dördünde, 20 lira için amale pazarında bekliyor. Gideceği yer bile belli değil. Bu çocukların okulda olması gerekmiyor mu?" diye konuştu.

AK Parti'li yetkililere seslenen Tekin, "2001 yılında Başbakan, partisinin tanıtımın yaparken söylediği üç cümle var. 'Ötekilerimiz olmayacak'
demişti Sayın Başbakan. 'Yoksulluk, yolsuzluk ve yasak olmayan bir Türkiye' demişti. Ancak işte muhteşem Türkiye manzarası bu" dedi.

Gürsel Tekin, bu manzaraları belirlemek için 81 ilde çalışma yapacağını ve daha sonra bunları kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

Fotoğrafları bütçe görüşmelerinde de paylaşabileceğini, bazı bakanlara da göndermeyi planladığını anlatan Tekin, "Mesela Sayın Arınç'ın bu konuda nasıl vicdanlı olduğunu biliyorum. En azından Çukurambar'da oturduğu evin camını açtığında onun da rahatsız olabileceği manzarayı görebileceğine inanıyorum. Sayın Fatma Şahin'e de göndereceğim" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS