AK Parti'den bedelli askerlik teklifi

AK Parti'den bedelli askerlik teklifi

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, bedelli askerlikte taksit ödemelerini geciktirenler ile yasa çıktığında şartları taşıdığı halde başvurmayanlara yeni bir hak tanımak amacıyla yasa teklifi hazırlayacaklarını söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuran ancak taksit ödemelerini geciktirenlerden çok sayıda başvuru aldıklarını belirterek, bu mağduriyeti gidermek için yeni bir yasal düzenleme yapılacağını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştüklerini ifade eden Turan, "Başbakan'dan onay aldık. 2013 yılı bütçe görüşmeleri bittikten sonra teklif Meclis gündemine gelecek. Taksit sayısı artmayacak. Bir defaya mahsus olmak üzere taksitini ödemeyenlere yeni bir fırsat tanınacak, ayrıca yasa çıktığında bedelli askerlikten yararlanma şartlarını taşıdığı halde başvurmayanlar da bir ay içinde başvurmaları halinde bu haktan yararlanabilecek" dedi.

Turan, bedelli askerlikten yararlanmada öngörülen yaş, para ve taksit sayısında değişiklik öngörülmediğini kaydederek, şartlarda değişiklik yapılmayacağını söyledi.

Düzenlemenin yeni bir hak olmadığını, "eski hak sahiplerine yeni bir hak" anlamına geldiğini kaydeden Turan, "Yasa çıktığında 30 yaşını doldurup, başvurmayanlar yararlanabilecek. Bu durumdaki kişiler, bedelli askerlikten yararlanmak için ödenmesi gereken parayı bir defada yatıracak" diye konuştu.

Bir ay süre

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise, bedelli askerlikle ilgili hak sahibi olup başvuramayanlar ile taksitlerini geciktirenlere yeni başvuru hakkı tanıyan yasa teklifinde, yaş ve bedelde değişiklik olmayacağını belirterek, hak sahiplerine kanun yürürlüğe girdikten sonra bir ay süre verileceğini bildirdi.

Yılmaz, gazetecilerin, "bedelli askerlikle ilgili hak sahibi olup başvuramayanlar ile taksitlerini geciktirenlere yeni başvuru hakkı tanınmasını öngören yasa teklifi" ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bedelli Askerlik ile ilgili çıkarılan kanunda, 6 ay içinde başvurmak ve başvurduktan sonra da yarısını ödemek şartı getirildiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: "Kişinin geri kalanı da diğer 6 ayda ödeyeceği bir kanun getirdik. Şimdi kişinin kafasında şöyle canlanıyor: 'Ben 15 Haziran 2012'de başvursam, bu başvuru süresi 6 aylıktı, dolayısıyla ikinci taksiti de 15 Aralıkta öderim' diye düşünüyordu. Ancak kişi birinci taksitini Mart'ta ödemiş, ikinci taksitini de yasaya göre, 6 ay sonra yani Eylül ayında ödemesi gerekiyor. Ama Eylül'ü geçirmiş; Ekim, Kasım gelmiş. Ama o kişi hala kafasında son taksit ödeme günü olarak Aralık 15'i zannediyor. Bunun gibi olanlar Yüksek İdare Mahkemesi'ne gitti. Mahkeme de bunun talebini kabul etmek gerekir diye raporu olanları haklı gördü.

Bizim şimdi yaptığımız husus şu: Çıkan yasadaki yaş ve bedel sınırını hiç değiştirmeden yeni bir kanun değişikliği yaparak, bir aylık ek başvuru süresi getiriyoruz. Yarısını ödedi, tamamını ödedi... Hatta bazıları yatırmışlar, geri kalan yarısını da kabul edilmeyeceği için geri çekmişler, böyle olanlar da var. Kimisi de yatırmış, mahkemeye gitmiş. Bu çerçevede 200'ün üzerinde sayı var, 7 tane dava açan var. Bir tanesinin talebini mahkeme kabul etmiş."

Yılmaz, bu kanundan 15 Haziran'a kadar hiç başvurmayanların da yararlanacağını söyleyerek, "Bu değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, bedel ve yaş kriterini değiştirmeksizin o şartları taşıyorsa bu haktan yararlanacaklar" dedi.

Kişilerin bedelleri peşin, tek seferde ödeyeceklerini belirten Yılmaz, peşin indirimi de olmayacağını belirtti. Yılmaz, kişilerin o tarihteki yaşlarının baz alınacağını kaydetti.

Yılmaz, "Yasa için takvim verebiliyor musunuz?" sorusuna, "Yapabilirsek önce, olmazsa Ocak ayında bütçeden sonra" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS