Wall Street'e karşı "dayanışmalı alışveriş"

Wall Street'e karşı "dayanışmalı alışveriş"

Gün geçtikçe büyüyen "Cash Mob" eylemleri bir taraftan yerel işletmelerin kurtarıcısı olurken, diğer taraftan tüketicilere "dayanışma" fikrini benimsetiyor. Bu dayanışmayla yerel ekonomilerinin kontrolünün Wall Street ve çok uluslu şirketlerin elinden almak istendiği belirtiliyor.

Ayın belli günleri, Amerika'nın belli şehirlerinde, birbirlerini daha önceden hiç görmemiş insanlar Twitter ya da Facebook üzerinden randevulaşıyorlar. Ortak amaçları yerel işletmeleri kalkındırmak olan katılımcılar ceplerindeki 20 doları daha önceden belirledikleri bir mağazada harcıyorlar. Bu alışveriş eyleminin adı ise insanların bir araya gelerek yaptıkları eğlence amaçlı anlık gösterileri tanımlayan "flash mob" isminden türeyen "cash mob".


İlki geçtiğimiz yaz New York eyaletinin Buffalo kasabasında 37 yaşındaki bir mühendisin insiyatifiyle gerçekleştirilen "cash mob", seçilen dükkanın günlük kazancını 3 katı arttırmıştı. Bu eylemden 3 ay sonra, Ohio-Cleveland'de bir kitapçıda yapılması önerilen buluşmanın katılımcı sayısı ise 40'tı. İlk eylemden bu yana, yaklaşık 20 Amerikan kasabası veya şehrinde, her defasında 15 ila 40 kişi arasında tüketici toplamayı başaran "dayanışmalı alışveriş" eylemleri düzenlendi.


Her ne kadar farklı şehirlerde düzenlenen eylemler birbirlerinden bağımsız olsalarda bu buluşmaların bazı ortak kuralları var. Örneğin, harcanan miktarın 20 dolardan az ya da fazla olmaması, işletmenin sahibi yerel halktan olması ve işletmenin hem kadın hem de erkekler için ürünler sunuyor olması gerekiyor.


Cleveland'in "cash mob"unun organizatörlerinden biri olan avukat Andrew Samtoy, ekonomiyi kurtaramayacaklarının farkında olduklarını fakat en azından yerel ekonomilerinin kontrolünü Wall Street'in ve çok uluslu şirketlerin elinden almak istediklerini söyledi.


American Express'in yeni kampanyası ise eylemin başarısını ortaya koyan nitelikte. American Express, kart sahiplerine yerel bir işletmede kullanmak üzere 25 dolarlık hediye çeki verdi. "Small Business Saturday" (Küçük İşletmelerin Cumartesi'si) isimli bu eylem firmaya göre kısa sürede yüzbinlerce müşteri çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS