Dönerin lezzetini Konfüçyus'la anlattı

Dönerin lezzetini Konfüçyus'la anlattı

"National Geographic Traveller" dergisinin Çin versiyonu İstanbul'u tanıtan bir ek yayımladı. Şehrin tarihinden camiilerine, kültüründen Türk yemeklerine kadar tanıtımların yer aldığı dergide döner de ünlü filozof Konfüçyus üzerinden anlatılıyor.

Tanıtım ekinde 2007'den beri İstanbul'da yaşayan bir Çinlinin gözünden geleneksel Osmanlı ve Türk kültürlerinin anlatıldığı dergide şehir, herkesin herşeyi bulabileceği bir pazara benzetiliyor.


"Çay kaşığının şekeri karıştırmak için bardakta çıkardığı sesin İstanbullular için eşsiz güzellikte bir melodi olduğu" ifadelerinin yer aldığı yazıda Türklerin dostlar arasında çay içerek bütün gün sohbet edebileceği belirtiliyor.


"Tüm yolların kesişim noktası: İstanbul" başlıklı bir diğer yazıda, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrin, "Yunan'ın romantizmini, Mısır'ın gizemini, Roma'nın zekasını ve son olarak da Osmanlı'nın cesaret ve kahramanlığını aldığını" yazıyor ve ekliyor: "İstanbul, hiçbir sınıfa ait değil. Medeniyetlerin birleşme noktasında eşsiz ve benzersiz."


Konfüçyus'un "Çin ülkesinde dinlediğim müzik öyle muhteşemdi ki, onu dinledikten sonra üç ay etin tadını bile alamadım" mealindeki ünlü sözüne atıfta bulunularak, "Konfüçyus acaba Türk dönerini yeseydi hala böyle düşünebilir miydi?" sorusu soruluyor ve "Konfüçyus döner yemediğinden böyle düşünmüş olmalı" şeklinde ifade kullanılıyor.


Dergide ayrıca Orhan Pamuk ile bir söyleşi yer alıyor ve Pamuk'un, "İstanbul, benim ruhum" ifadelerine vurgu yapılıyor. Derginin kültür bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi "Uzak" ve
Orhan Pamuk'un "İstanbul, Hatıralar ve Şehir" kitabı Çinli okurlara tanıtılıyor.


Derginin içerisinde ayrıca dosya haber şeklinde hazırlanan dünyanın ünlü termal suları ve spa merkezleri kısmında Pamukkale 4 sayfa olarak Çinlilere tanıtılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS