''Zeki Müren'' yazılı halıyı internette satışa çıkardı

''Zeki Müren'' yazılı halıyı internette satışa çıkardı

Zonguldak'ta oturan 59 yaşındaki Enver Keşli, 1974'te kendisine düğün hediyesi olarak verilen, üzerinde Zeki Müren'in adı ve 'Mineli Köşk' yazısı bulunan dokuma halıyı internet üzerinden satışa çıkardı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda iş makinesi operatörü olarak çalıştıktan sonra emekli olan 2 çocuk babası Enver Keşli, 1974'te evlendiğinde dayısının kendisine düğün hediyesi olarak verdiği dokuma halıyı hiç kullanmadı. Üzerinde ünlü sanatçı Zeki Müren'in adı ve Mineli Köşk yazısı bulunan halının tarihi değerinin bulunduğuna inanan Keşli, halıyı internette 50 bin liradan satışa çıkardı.

Halıyı açtıklarında içinden bir kartvizit çıktığını belirten Enver Keşli, "O zaman kartvizitteki numarayı aradığımda halının 17 Mayıs 1968'de Zeki Müren için özel olarak üretildiğini öğrendim. Bu halıdan 12 tane üretilmiş. Her birine İstanbul'un değişik semt ve köşklerinin adı verilmiş" dedi.

Tarihi değeri olduğuna inandığı halıyı hiç kullanmadığını anlatan Enver Keşli, şöyle dedi: "Koleksiyoncular halıyı benden istediler, ama vermedim. Onlara vermek yerine, daha değerini anlayabilecek kişilere vermek istedim. İsterim ki halı daha anlamlı bir yere gitsin. Zeki Müren'in dostları, eski arkadaşları var. Onların almasını isterim. Ben nasıl 38 yıldır bu halıyı koruyorsam, onlar da aynı değerde bakmasını ve korumasını bilirler."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS