Sarıgül ve öğrenciler köpekbalıklarını ziyaret etti

Sarıgül ve öğrenciler köpekbalıklarını ziyaret etti

Trump Towers Mall'da sergilenmeye başlayan, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan köpekbalıklarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ve dünyanın pek çok yerinde sergilenen "Köpek Balığı Dünyası Sergisi" Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve beraberindeki 200 ilköğretim öğrencisi ile buluştu.

İlk kez köpekbalığı gören ve şaşkınlıkları gözlerinden okunan öğrenciler sergi bitiminde Mustafa Sarıgül'e teşekkür etti.


Çocukların doğada yaşayan canlılarla buluştuğunu ifade eden Sarıgül, "Çocuklar okyanusların en güçlü balığı hakkında çok detaylı bilgilere sahip oldu, bunun için mutluyum. Şişli'deki çocuklarımız bu tür sergileri gezerek hem bilimsel hem pratik eğitim almalı" diye konuştu. Sergi bitiminde çocuklarla birlikte The Stikerz restaurantta yemek yiyen Sarıgül ve öğrenciler hoşça vakit geçirdi.

KÖPEK BALIKLARININ İLGİNÇ SERÜVENİ

7'den 70'e her yaştan ziyaretçisini bekleyen, dünyanın en kapsamlı ve eğitici sergilerinden, İstanbul Exhibitons ve Trump Towers Mall işbirliği ile Türkiye'ye gelen Köpekbalığı Dünyası Sergisi okyanusların, köpekbalıklarının varoluş öyküsünü ve ekosistemde oynadıkları rolü anlatarak, yeryüzünde en çok yanlış anlaşılan ve kötülenen hayvanlardan biri için empati yaratmayı hedefliyor.
Trump Mall Exhibition Center'da Şubat sonuna kadar izlenebilecek olan sergi; okyanusların en güçlü büyük balığının anatomisini, en son teknolojilerle interaktif olarak gözler önüne sererek, uzun yıllar süren takip süreçlerini ve köpekbalığının ilginç serüvenini gözler önüne serecek.

AV MI? AVCI MI?

Bilinenlerin aksine köpekbalıkları masum mu? 450 milyon yılda oluşan ve son 50 yılda yok oluşun eşiğine gelen bu muhteşem canlıların bilinen efsanelerin aksine av mı yoksa avcı mı olduklarını bu sergi net olarak ortaya koyuyor. Ayrıca sergide Güney Avustralya sularından 5.5 metrelik büyük beyaz köpekbalığı da dahil olmak üzere, gerçek türlerin tam boyutlu modelleri, avı olan 320 kg'lık Orkinoz'un peşine düşmüş olan yetişkin bir Mako Köpekbalığı'nın, gerçek ve büyüleyici dondurulmuş bir örneği, JAWS filminde kullanılan dalış kafesleri, yapay malzemeler ve hatıra eşyaları, tüm detaylarıyla binlerce çene, diş ve fosil koleksiyonu, su altının dinazorları olan Megalodon çenelerinden oluşan 2 metrelik bir set izleyicilerle buluşuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS