Apple iPhone için hangi isimleri düşünmüş!

Apple iPhone için hangi isimleri düşünmüş!

iPhone piyasaya çıkmadan önce bu ürün için düşünülen isim fikirleri ve nedenlerini Apple'ın eski reklamcısı açıkladı.

Her üründe olduğu gibi iPhone ismi de gökten zembille inmedi ve bir fikir aşaması oldu. Apple'ın reklamdan sorumlu yönetici görevini geçmişte yönetmiş olan Ken Segall 2007 yılında ilk kez piyasaya sürülen iPhone için diğer isim fikirlerini Arizona Üniversitesinde katıldığı bir konferansta açıkladı.


İşte iPhone için diğer isim fikirleri ve nedenleri:


TelePod: Telefon kelimesinden alınan Tele ile Apple'ın ürün ailesinden iPod'u çağrıştırması için alınan Pod'un birleşimiyle oluşan TelePod kullanılmış olsaydı belkide ürünler şu şekilde sıralanacaktı: iPod, TelePod, PadPod, MacPod...


TriPod: Fotoğrafçılık alanında kullanılan bu kelimenin düşünülmüş olmasının sebebi ise latince üç anlamına gelen ve üç cihazın birleşimi olarak düşünülen Tri kelimesi ile iPod'un devamı niteliğinde olması anlamıyla Pod kelimesinin birleştirilmesiyle TriPod ismi oraya çıkmış. Birleştirilen üç cihaz ise telefon, internet cihazı ve iPod olarak düşünülmüş.


Mobi: Mobile kelimesinin kısaltılması olarak düşünülmüş.


MicroMac: Macbook bilgisayarların mikro boyutlardaki hali olarak düşünülmüş.


İPad: Apple'ın ürün ailesinde şuanda bulunan iPad'in ismi, iPhone ile iPad'in hemen hemen aynı şeyleri yapabiliyor olması ve tek farklılığın boyutları olması bir telefona verilebilecek mantıklı isimlerden biri olduğunu ve ilk olarak telefonda kullanılmak için ortaya çıktığını gösteriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS