CHP Beşar Esad bildirisine karşı çıktı

CHP Beşar Esad bildirisine karşı çıktı

Portekiz'in Cascais kentinde yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE) toplantısında Suriye konusunda hazırlanan bir taslak bildiriye CHP karşı çıktı.

Bildiride, "Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler ve Suriye muhalefetinin tutumları ile tutarlı olarak, Beşşar Esed'in bir geçiş hükümetinde rol almasına karşıdır" ifadesini doğru bulmayan CHP, değişiklik yapılması için girişimde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, basına yaptığı açıklamada, "Durumu, SE Başkanı George Papandreu ve sekretaryaya anlattık. Birleşmiş Milletler'in böyle bir pozisyonunun olmadığını ve son günlerde Suriye muhalefetinin liderinin, ülkesindeki yönetimle, rejimle müzakere etmeye hazır olduklarını söylediğini hatırlattık" dedi.

SE sekretaryasının hazırladığı bildirideki o ifadenin, diğer cümlelerle tutarlı olmadığını savunan Loğoğlu, "Çünkü bir yandan Suriye halkına bu sorunları kendi iradenizle çözün diyorsunuz, öbür yandan da böyle bir şart koşuyorsunuz. 'Bu yararlı olmayacak' dedik. Papandreu kabul etti" açıklamasında bulundu.

Loğoğlu, SE Genel Sekreteri Luis Ayala'ya sunduğu yazılı değişiklik metninde ifadenin şu şekilde değiştirilmesini istedi: "Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler'in Suriye krizine barışçıl yollardan çözüme destek vermektedir ve Suriye halkının beklenti ve talepleri ile uyumlu olarak, geçmişle tam bir kopma anlamına gelecek yeni bir gelecek için Suriye halkına destek vermektedir."

Loğoğlu, Türkiye'ye döneceklerinden dolayı bildirinin son halini göremediklerini, sonuna kadar bunun takipçisi olacaklarını ve SE Başkanı Papandreu'nun verdiği onaya güvendiklerini ifade etti.

Loğoğlu ayrıca "Önemli olan Suriye'deki şiddeti engellemeye nasıl yardımcı olabileceğimizdir. Netice olarak Suriye'de daha aktif bir SE'den bahsediyoruz" diyerek, Suriye konusunda SE içinde kurulması kararlaştırılan ve Türkiye'nin de olacağı çalışma grubunda rol almak istediğini SE yetkililerine ilettiğini kaydetti.

Öte yandan Loğoğlu, Türk basınında gündeme getirilen ve BDP'nin, CHP'yi Sosyalist Enternasyonal'a şikayet edeceği yönündeki iddiaları yalanladı. Loğoğlu, "Bu konu gündeme gelmedi, gelmesi de zaten mümkün değildi. CHP'nin durumu, statüsü gibi şeyler uzaktan yakından, dolaylı veya dolaysız bu toplantının gündemine hiçbir şekilde gelmedi" dedi.

Suriye konusunda çalışma grubu

Öte yandan Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katılan Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, THY'nin tarifeli seferiyle Atatürk Havalimanı'na geldi.

Kılıçdaroğlu'nu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve partililer karşıladı.

Heyetteki CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katıldıklarını hatırlatarak, toplantıda Kılıçdaroğlu'nun ana tema olan "Dünyadaki ekonomik durum ve küresel kriz" üzerine bir konuşma yaptığını belirtti.

Loğoğlu, toplantıda Suriye konusunda bir müdahaleleri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Hazırlanan taslakta BM ve Suriye muhalefetinin görüşü olan Beşar Esed'e geçiş döneminde hiçbir rol verilmemesi yönündeki tutumu Sosyalist Enternasyonel benimser şeklinde bir yazılım vardı. Biz bunun ne BM'nin ne de Suriye muhalefetinin görüşünü yansıtmadığını belirttik. Çünkü Suriye muhalefeti, rejimle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Dolayısıyla onu daha yapıcı bir şeye soktuk. Burada tabi Beşar Esed'i korumak gibi bir kaygıdan hareket etmedik. Sadece ve sadece Suriye'deki şiddeti sona erdirecek, önünü açacak, yapıcı bir katkı olması için Sosyalist Enternasyonel'de çalıştık. Ayrıca Sosyalist Enternasyonel, Suriye konusunda bir çalışma grubu kurmaya karar verdi. Türkiye'de onun içinde olacak. Muhtemelen ben orada görev alacağım. İyi bir toplantı oldu. Değişik ikili temaslarımız oldu."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS