Suriye'de intihar saldırısı

Suriye'de intihar saldırısı

Suriye'de bir camiye düzenlenen intihar saldırısında aralarında Emevi Camisi Hatibi Ramazan Buti'nin de olduğu 42 kişi hayatını kaybetti.

Suriye'nin başkenti Şam'da İman Camisi'ne düzenlenen ve Emevi Camisi hatibi tanınmış alim Ramazan el-Buti'nin de ölümüne neden olan bombalı saldırıda ölü sayısının 42 olduğu bildirildi.

Suriye Sağlık Bakanlığı, Mezra'a bölgesinde Şam Alimleri Birliği Başkanı Ramazan el-Buti'nin ders verdiği İman Camisi'nde bu akşam düzenlenen "intihar saldırısı"nda 42 kişinin öldüğünü onlarca kişinin yaralandığı açıkladı.

Patlamanın yaşandığı İman Camisi, Baas Partisi binasının yanında yer alıyor. Patlama sonrasında Suriye televizyonunda cami içindeki ölü ve yaralıların fotoğrafları yayınlandı.

Şam'ın Halep yolu üzerinde stratejik bir konuma sahip bölgenin, yönetim tarafından sıkı güvenlik önlemleri altında korunduğu ve Ramazan el-Buti'nin de özel korumaya alındığı biliniyor.

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sözcüsü Abdulhamid Zekeriya yayınladığı yazılı açıklamada, "Saldırıyı ÖSO yapmadı. Ramazan el-Buti 'Sultan'ın davetçisi' olsa da böyle bir saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Açıklamasında, bölgenin rejimin kontrolünde olduğunu vurgulayan Zekeriya, "Suriye rejimi camiye yerleştirdiği bombaları patlatarak devrimcileri karalamak istemiş olabilir. Asla camilere saldırmayız" ifadelerine yer verdi.

Nusra Cephesi de yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak, "Bu saldırıyla hiçbir ilişkimiz yoktur, rejimin bölgesidir ve bizler Allah'ın evlerine saldırmayız" ifadesini kullandı.

Bu arada, Buti'ye yakın kaynaklar, Ramazan el-Buti'nin bir çok aile üyesinin bu sabah Lübnan üzerinden Türkiye'ye hareket ettiğini bildirdi.

Şubat ayında da aynı bölgede bomba yüklü araçla intihar saldırı düzenlenmiş ve saldırıda 53 kişi ölmüştü.

Ramazan el-Buti kimdir?

Muhammed Said Ramazan el-Buti, 1929'da Şırnak'a bağlı Cizre'de Kürt bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1933'te ailesi ile Suriye'ye göç etti. Mısır Ezher Üniversitesi'nde İslam Hukuku alanında doktora yaptı.

Şam Üniversitesi İlahiyat fakültesinde öğretim üyeliği, bölüm başkanlığı ve dekan görevlerinde bulundu. Akaid'de Eş'ari düşüncesinin takipçisi olan Buti, İslam düşüncesi alanlarında 60'a yakın kitap yazdı.

İslam dünyasında Fıkh'u s-Siyre kitabıyla tanınan Buti, son yıllarda akademik hayatı bırakarak, Şam'daki Emevi Camisi'nde cuma hutbeleri verdi.

Buti 1982'deki Hama olaylarında sergilediği Hafız Esed'e yakın tutumu nedeniyle eleştirildi. Esed'in cenaze namazını da kıldıran Buti, ülkede başlayan olaylar sonrası rejim yanlısı tutumunu değiştirmedi.

Aynı zamanda Şam Alimleri Birliği Başkanı da olan Buti, patlamanın yaşandığı İman Camisi'nde pazartesi ve perşembe günleri hadis ve tefsir okumaları yapıyordu.

Ramazan el-Buti, muhaliflere karşı cihadın farz-ı ayn olduğu yönünde fetva vermiş, tüm İslam alemini Suriye rejimi ve ordusunun yanında olmaya çağırmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS