Mısır'ın yeni başbakanı Bahaaddin

Mısır'ın yeni başbakanı Bahaaddin

Mısır'ın yeni başbakanı Bahaaddin

Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi, Sosyal Demokrat Parti kurucu üyesi Ziyad El Bahaaddin'in başbakan, Muhammed El Baradey'in Cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunu duyurdu.

Mursi karşıtlarının ve yandaşlarının kamp kurduğu iki meydan da bu akşam yine dolu.

Mursi'nin göreve geri dönmesini isteyenler Adeviye Meydanı'nda, Mursi karşıtları Tahrir Meydanı'nda gösteri yapıyor.

Tahrir meydanında binlerce kişi Mursi karşıtı pankart ve sloganlarla eylemde. Mısır Hava Kuvvetleri uçaklarla meydan üzerinde şov yapıyor.
 
Bunun yanısıra meydanda havaifişek gösterileri de var.

Muhammed Mursi'nin göreve dönmesini isteyenler ise Adeviye Meydanı, Kahire Üniversitesi önü ve Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde.

Meydanlardaki gösteriler şimdilik olaysız.

Ama Mısır basınına göre, Kahire'nin Matarya bölgesi bu kadar sakin değil.

Helmiya Köprüsü üzerinde Mursi karşıtları ve yandaşları karşı karşıya geldi, çatışmalar yaşandı.

Meydanlarda hareketlilik yaşanırken, siyasi süreçle ilgili gelişmeler de yaşanıyor.

El Ahram gazetesi, eski yatırım komisyonu başkanı Ziyad El Bahaddin'in başbakan olduğunu, Başbakanlık için adı geçen Muhammed El Baradey'in ise Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atandığını duyurdu.

7 İhvan lideri hakkında yakalama emri

Bu arada Mısır Başsavcılığı'nın, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin'in de aralarında bulunduğu 7 İhvan lideri hakkında yakalama emri çıkardığı belirtildi.

AA muhabirinin yargı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Mısır Başsavcılığı, "Göstericileri öldürmek ve şiddete teşvik" suçlamasıyla İhvan Genel Sekreteri Hüseyin ile 6 İhvan lideri hakkında yakalama emri çıkardı.

Başsavcılık dün de "Terör ve şiddete teşvik" suçlamasıyla gözaltına alınan İhvan'ın eski başkanlarından Muhammed Mehdi Akif'in de aralarında bulunduğu 4 İhvan lideri hakkında 15 günlük ihtiyati hapis kararı vermişti.