Putin'in muhalifi Navalnıy serbest bırakıldı

Putin'in muhalifi Navalnıy serbest bırakıldı

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi muhalif aktivist Aleksey Navalnıy temyiz mahkemesi sonuçlanana kadar serbest bırakıldı.

Navalnıy, dün gerçekleştirilen duruşmada, Kirov Eyaleti vali danışmanlığı görevini yürüttüğü dönemde yolsuzluk yaptığı ve zimmetine 500 bin dolar para geçirdiği gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve tutuklanmıştı.

Navalnıy cephesinin kararı bir üst mahkemeye taşımak istemesinin ardından Kirov Başsavcılığı, Navalnıy'nin belgeleri karartma ve yurt dışına kaçma durumunun söz konusu olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılması için tutuklama kararına itiraz etmişti.

Bugün itiraz dilekçesini inceleyen mahkeme, Navalnıy ve beraber yargılandığı işadamı Pyotor Ofitserov'un temyiz mahkemesi sonuçlanana kadar serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, muhalif lider Navalnıy hakkında tedbir kararı alarak yurt dışına çıkış yasağı koydu. Navalnıy, serbest bırakıldıktan sonra ilk açıklamasını twitter üzerinden "Selam. Yine ben. Benim ve Pyotor'un serbest bırakılmasını sağladığınız için teşekkürler" mesajıyla yaptı.

Binlerce kişi Navalnıy için sokaklara döküldü

"Bolotnaya mitingi" organizatörlerinden olan muhalif lider ve aktivist Navalnıy'ın hapis cezasına çaptırılması, Moskova'da Putin aleyhine gösteriye sebep olmuştu. Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Dumasının bulunduğu "Ohotnıy Ryad" ve "Tverskaya" caddelerine "Navalnıy'a özgürlük" sloganıyla toplanan protestocular, Putin aleyhine "Hırsız Putin" "Putinsiz Rusya" "Korkak Putin" gibi pankartlar açmışlardı.

Bu arada, eylül ayında düzenlenecek Moskova belediye başkanlığı seçimlerine aday olan Navalnıy'nin yarışa devam edip etmeyeceğini kısa sürede açıklaması bekleniyor. Navalnıy cephesinden dün yapılan açıklamada, muhalif liderin serbest bırakılması halinde belediye başkanlığı seçimlerine gireceği bildirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS