İsrail'den tehlikeli adım

İsrail'den tehlikeli adım

İsrail İmar Bakanlığı, Ortadoğu barış görüşmelerinin ikinci turu öncesinde, Kudüs ve Batı Şeria'da bin 200 yeni Yahudi yerleşim birimi inşaşına onay verdi.

İmar Bakanı Uri Ariel, yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da bin 200 yeni konut inşaatı için ihale açılacağını belirtti. Konutlardan 800'ünün Doğu Kudüs'te, 400'ünün de Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde inşa edileceği kaydedildi. Bakan Ariel, "Dünyada hiçbir devlet, nerede inşaat yapacağı, nerede yapamayacağı konusunda diğer ülkelerden talimat almaz" ifadesini kullanarak, ülke genelinde inşaat faaliyetlerinin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan İsrail'de yayımlanan Maariv Gazetesi, üst düzey bir ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberinde "Washington'un, Filistinli tutukluların serbest bırakılması süreciyle paralel olarak İsrail'in yerleşim birimi inşaatına yeşil ışık yaktığını" ileri sürdü.

İsrail ve Filistin tarafı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından 3 yıl aradan sonra geçen temmuz ayında Washington'da barış görüşmelerine yeniden başlamıştı.

İsrail hükümeti de barış görüşmeleri öncesinde, 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 Filistinlinin kademeli olarak serbest bırakılacağını açıklamıştı.

İsrail'in yeni yerleşim kararının, uzun bir kesintinin ardından yeniden başlayan barış görüşmelerini tehlikeye atabileceği belirtiliyor.

FKÖ'den tepki

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, "İsrail'in Kudüs ve Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimleri inşaatı için ihale açacağını duyurmasının ardından, Filistin'in İsrail ile barış müzakerelerine girmekle "büyük hata" yaptığını söyledi.

Ebu Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te Yahudi yerleşim birimleri inşasına devam edeceği yönündeki açıklamasına ilişkin, "Bu karar, Filistin yönetiminin İsrail ile müzakerelere başlama sürecinde, 'halkın ve Filistinli grupların görüşü alınmaksızın' ABD baskısına boyun eğdiği için ne kadar büyük bir hataya düştüğünü gösteriyor" dedi.

ABD'nin, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de "gözlemci devlet" statüsü kazanması ve müzakerelerin durması ile "İsrail'in uluslararası camiada girdiği yalnızlığı" hafifletmeye çalıştığını savunan Ebu Yusuf, müzakerelerin durdurulması çağrısında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS